Vláda proti útočníkom nasadila bojové lietadlá. Bezpečnostným zložkám pomáhajú aj izraelskí bezpečnostní poradcovia.
NAIROBI. V skupine útočníkov, ktorá od soboty v nákupnom centre v kenskom Nairobi zadržiava rukojemníkov, sú aj traja Američania. Informuje o tom americká stanica CNN.
Skupina útočníkov zo somálskych islamistických milícii aš-Šabáb v sobotu poobede vtrhla do nákupného centra, kde zabila najmenej 68 ľudí a zranila ďalších 175.
Streľba pokračovala aj v nedeľu, keď nákupným centrom otriasol mohutný výbuch. Podľa reportéra agentúry AP išlo o najsilnejšiu explóziu počas vyše 30 hodín trvajúcej drámy.
Úrad kanadského premiéra Stephena Harpera vo vyhlásení uviedol, že obeťou je ich diplomatka Annemarie Deslogesová.
V nákupnom centre sa v čase útoku nachádzal aj jeden Slovák, ktorého na začiatku zásahu evakuovali.
Útočníkov bolo najmenej desať
Najmenej desať maskovaných páchateľov vtrhlo v sobotu okolo poludnia do nákupného centra Westgate v Nairobi, ktoré vyhľadávajú aj cudzinci a bolo v tom čase zaplnené.
Útok
Obete
- jedna Keňanka,
- ghanský básnik
- dvaja rodinní príslušníci kenského prezidenta,
- kanadská diplomantka,
- dvaja Francúzi,
- traja Briti,
- jeden Austrálčan,
- jedna Holanďanka,
- jedna Číňanka,
- jeden Juhoafričan.
Zdroj: BBC
"Čo Keňania zažívajú vo Westgate, je vyvažujúca spravodlivosť za zločiny spáchané ich armádou," uviedli milície na konte na sociálnej sieti Twitter.
"Dlho sme viedli vojnu proti Keňanom v našej krajine, nastal čas presunúť bojisko a viesť vojnu v ich krajine," uvádza sa v tweete aš-Šabáb.
Aš-Šabáb vo vyhlásení na sieti Twitter uvádzajú, že kenská vláda dostala od nich viacero výziev, aby stiahla svoje jednotky zo Somálska, ak nechce čeliť "vážnym dôsledkom". Vláda však k ich opakovaným varovaniam "zostala hluchá".
Očití svedkovia vypovedali, že útočníci hovorili cudzím jazykom, podobajúcim sa na arabčinu alebo somálčinu a odísť z nákupného centra dovolili len moslimom.
Somálske islamistické milície oznámili, že ozbrojenci v žiadnom prípade nebudú vyjednávať.
"Kenská vláda sa snaží primať našich mudžahídov, aby vyjednávali. Žiadne vyjednávanie o Westgate nebude," napísali aš-Šabáb vo svojom mikroblogu v sieti Twitter.
Nevzdali sa ani v nedeľu
Útok pritom pokračoval aj v nedeľu, kedy z centra vyniesli dvoch zranených príslušníkov bezpečnostných síl.
Kenský prezident Uhuru Kenyatta v nedeľu poobede oznámil, že útočníkov sa podarilo zahnať na jedno miesto v budove.
Na operácii na vyslobodenie ľudí, ktorí po vypuknutí útoku uviazli v nákupnom centre Westgate, sa podieľa aj špeciálne protiteroristické komando a špeciálne vycvičený tím na záchranu rukojemníkov.
Väčšinu z nich sa podarilo dostať z budovy až v nedeľu večer.
Bezpečnostným zložkám pomáhajú aj izraelskí bezpečnostní poradcovia.
Pomoc ponúkol aj Interpol, ktorý chce úradom poskytnúť údaje zo svojich databáz, ako aj špeciálnu jednotku pozostávajúcu z patológov, špecialistov na boj s terorizmom, či analytikov.
Nezvestných je 49 ľudí
Útok v nákupnom centre v Nairobi je v krajine najhorším od bombového útoku na veľvyslanectvo USA pred 15 rokmi.
Kenský Červený kríž citoval políciu, ktorá povedala, že nezvestných je 49 ľudí, čo by mohol byť počet rukojemníkov zadržiavaných islamistickými militantmi v nákupcom centre.
V komplexe zostalo údajne ešte 10 až 15 útočníkov.
V nemocnici by sa malo nachádzať viac ako tisíc zranených. Nairobská nemocnica navyše oznámila, že sa jej minuli zásoby krvi.
Útočili aj v Ugande
Bezpečnostní experti dlhšie upozorňujú, že centrum Westgate sa môže stať terčom teroristického útoku.
Navštevujú ho totiž cudzinci, útok naň môže poškodiť cestovný ruch v krajine, a čiastočne ho vlastnia Izraelčania.
Aš-Šabáb podobný útok vykonal v roku 2010, keď v Kampale zabil 76 ľudí sledujúcich finále svetového šampionátu vo futbale. Aj Uganda poslala svoje jednotky do mierových síl v Somálsku.
V Keni sa za rizikové oblasti považuje najmä sever pri hraniciach so Somálskom, aš-Šabáb tu v posledných mesiacoch viackrát zaútočil, väčšinou išlo o menšie cezhraničné útoky. Cieľom boli kostoly, mešity alebo vládne budovy.