Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom o 17:57
DAMASK, TEL AVIV. Ani jedna strana v sýrskom konflikte nemá šancu na víťazstvo, preto by malo dôjsť k prímeriu. V rozhovore pre britský denník Guardian to povedal sýrsky vicepremiér Kadri Džamíl.
Uznal, že sýrska armáda, ale aj celá krajina utrpeli obrovské straty.
Vo viac ako dva roky trvajúcom konflikte zomrelo najmenej stotisíc ľudí, dva milióny utiekli do susedných krajín, milión je mimo domova v Sýrii. Sýrska ekonomika aj medzinárodná reputácia sú v troskách.
Povstalci uzavreli prímerie
Nevie sa, do akej miery Džamílove názory odrážajú názory celej vlády a hlavne prezidenta Bašara Asada.
Džamíl nepatrí medzi najužší Asadov okruh ľudí, je to bývalý komunista a jeho strana na začiatku povstania stála na strane protivládnych protestov. Džamíl však zdôrazňuje, že hovorí v mene vlády.
O prímerí sa v Sýrii hovorilo niekoľkokrát, a to v časoch, keď nebol konflikt taký dramatický a keď nebola vláda pod tlakom splniť svoj sľub zničiť chemické zbrane. Nikdy to však nevyšlo.
Kým opozícia trvala na tom, že musí dostať prísľub odchodu Asada z politiky, režim o tom nikdy verejne ani len neuvažoval.
Svetové agentúry píšu, že na bojiskách sýrskej občianskej vojny to nevyzerá na to, že rebeli či režim by boli schopní zasadiť rozhodujúci úder.
Navyše sa čoraz častejšie odohrávajú zrážky medzi rôznymi skupinami a frakciami veľmi nekonzistentnej sýrskej opozície. Islamisti a umiernení proti sebe bojovali v posledných dňoch, no v piatok sa dohodli na prímerí.
Myslí to vážne?
Sýrii tiež stále hrozí americký útok v prípade, že nedodrží svoj sľub zničiť chemické zbrane.
Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW ) v piatok uviedla, že Sýria začala posielať detaily o svojom chemickom arzenáli.
OPCW dodala, že očakáva ďalšie detaily od Sýrie v nasledujúcich dňoch a zároveň bez udania dôvodu odložila svoje stretnutie plánované na nedeľu.
Počas neho sa chcela jej výkonná rada zaoberať časovým plánom na "elimináciu sýrskych chemických zbraní".
Damask mal celý zoznam svojich chemických zbraní pôvodne odovzdať do soboty.
„Dostali sme časť požadovaných informácií a očakávame ďalšie,“ povedal hovorca OPCW. Podľa jeho slov je ich veľa a momentálne sa prekladajú. Aké detaily však obsahujú, odmietol uviesť.
Prípadné vyjednávania o prímerí tiež ohrozujú nezhody medzi Washingtonom a Moskvou, ktoré sa prehlbujú napriek tomu, že Rusi a Američania sa dohodli na riešení krízy s chemickými zbraňami.