WASHINGTON, BRATISLAVA. Idaho, Georgia, Texas a najnovšie niečo podobné chystá aj prvé mesto - Albuquerque v Novom Mexiku.
V Spojených štátoch sa spúšťa vlna, keď štáty sprísňujú vykonávanie potratov. Chcú ich zakázať už od 20. týždňa. Argumentujú tým, že plod už vtedy cíti bolesť.
Liberálna Amerika
Fakty
Potraty v Amerike
Do roku 1973 boli vo väčšine štátov nelegálne.
Prípad Roe verzus Wade všetko zmenil. Tehotná Norma McCorneyová (na súde alias Jane Roe) žalovala Texas, že jej nedovolí interrupciu. Spor vyriešil najvyšší súd, medzitým porodila dieťa a neskôr sa stala prolife aktivistkou.
Súd určil, že zákaz potratov porušuje právo na súkromie. Plod pred potratom bráni až od času, „odkedy je schopný samostatného prežitia“.
V roku 2008 pripadalo na tisíc žien 19,6 potratu (a ich počet klesá). Vo svete je to 28 potratov. Na Slovensku asi sedem.
V porovnaní so Slovenskom sa v Spojených štátoch vykonávajú potraty veľmi liberálne.
Môže za to jedno z najznámejších rozhodnutí najvyššieho súdu, známe ako prípad Roe verzus Wade.
Dovtedy mala väčšina amerických štátov zakázané potraty.
Najvyšší súd však povedal, že to odporuje ústavnému právu na súkromie. Odvtedy všetky štáty potrat povoľujú. Niektoré absolútne, bez ohraničenia veku plodu ako napríklad Kalifornia.
No vo väčšine štátov sa určil termín 24. týždeň tehotenstva, prípadne začiatok tretieho trimestra. U nás je hranica dvanásť týždňov.
Od roku 2010 však viaceré štáty znížili tento limit na 20. týždeň od počatia (čiže 22. týždeň od poslednej menštruácie ženy).
Hlavným argumentom zástancov prísnejšej normy je ten, že plod podľa nich v 24. týždni „cíti bolesť“. Trend si všimol americký denník New York Times.
„Je štátnym záujmom ochraňovať životy nenarodených detí od času, keď významný lekársky dôkaz naznačuje, že tieto deti sú schopné cítiť bolesť.
Nenarodené dieťa nedokáže cítiť bolesť skôr ako po 20. týždni od počatia,“ píše sa napríklad v novom zákone štátu Texas. Viacerí sa však pýtajú, či skutočne plod cíti bolesť v 22. týždni tehotenstva.
New York Times preto oslovili viacerých lekárov. Väčšina z nich tvrdí, že dieťa môže cítiť bolesť až po 24. týždni, pretože až po tom sa formuje mozgová kôra.
„Plod nemôže cítiť bolesť predtým,“ tvrdila napríklad aj správa British Royal College z roku 2010.
Kedy cíti bolesť
„Časť mozgu, ktorá vníma bolesť, nie je spojená s časťou tela, ktorá prijíma signály bolesti do 26. týždňa od poslednej menštruácie, teda od 24. týždňa od počatia,“ povedala pre Salon.com gynekologička a akademička na Columbia University Anne Davisová.
New York Times však citujú aj profesora pediatrie, anestéziológie a neurobiológie Kanwaljeeta Ananda, podľa ktorého je bolesť plodu v 18. až 24. týždni pravdepodobná.
Podľa neho na bolesť nie je nutná mozgová kôra, keďže niektorí dospelí pacienti cítili bolesť aj bez nej. Bolesť má sprostredkovať aj thalamus (časť medzimozgu), ktorý sa vyvíja už v 20. týždni.
Bezbolestivý potrat
Práve Ananda často citujú zástancovia prísnejšieho zákona.
Nedávno aj federálna Snemovňa reprezentantov schválila zákaz interrupcií nad 20. týždeň (v Senáte a cez prezidenta nemá šancu prejsť) a na jeho štúdiu sa odvolávali štyrikrát.
Viackrát Anand vypovedal aj pred poslancami. Aj podľa neho sa však dá vykonať potrat „bezbolestivou metódou“.
Potraty medzi 22. a 24. týžňom tvoria minimálnu časť všetkých potratov - 1,5 percenta. Väčšina sa udeje oveľa skôr.
U nás ide najprv o bezpečnosť matky
O bolesti plodu pri interrupcii sme sa rozprávali s JOZEFOM ADAMOM, primárom oddelenia gynekológie a pôrodníctva Fakultnej nemocnice v Prešove.
Prečo je u nás povolená interrupcia práve do 12. týždňa tehotenstva?
„Je to týždeň, keď je ešte bezpečne možné urobiť umelé prerušenie tehotenstva. Každý vyšší týždeň je už pre pacientku rizikovejší, lebo plod je väčší.“
Teda hranica je stanovená z pohľadu bezpečnosti a zdravia matky?
„Áno, je to tak.“
Od akého týždňa pri umelom prerušení tehotenstva cíti plod bolesť?
„K tejto otázke sa neviem adekvátne vyjadriť vzhľadom na to, že nikde v odborných zdrojoch som sa nedočítal o téme bolesti plodu. Je jasné, že čím vyššie je štádium tehotenstva, tým je plod vyvinutejší a určite môže reagovať na nejaké podnety.“
Dá sa povedať, ktorou časťou organizmu cíti plod bolestivé podnety?
„Plod môže cítiť a reagovať na rôzne podnety, ale ťažko povedať, či ide o bolesť. Čím ide o vyššie štádium tehotenstva, tým je jeho nervová sústava vyvinutejšia. Napríklad pri amniocentéze (odber plodovej vody) plod reaguje zvýšenou pohyblivosťou pri vpichnutí odberovej ihly do maternice.“
Na dotyky reaguje plod od začiatku alebo až od určitého týždňa?
„Čím je plod vo vyššom štádiu tehotenstva, tým viac reaguje na podnety z vonkajšieho prostredia.“
Pred alebo po 12. týždni tehotenstva?
„Je to určite vo vyššom štádiu tehotenstva.“
Ján Krempaský