Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
KYJEV, BRATISLAVA. Vyhlásenie čokoládovej vojny proti Ukrajine nezafungovalo, ako zamýšľal Kremeľ.
Tamojšia vláda Viktora Janukovyča dala napriek ruskej obchodnej blokáde a vyhrážkam Moskvy prednosť Európskej únii a schválila návrh Asociačnej dohody, ktorú by mohla podpísať v novembri na summite vo Vilniuse.
Rusko tak zatiaľ nalákalo do svojho eurázijského projektu len Kazachstan, Bielorusko a nedávno Arménsko, ktoré je závislé od jeho trhu aj plynu.
Füle: Vybrali si nás
„Vítame to, je to jasný dôkaz, že si vybrali Európu,“ napísal na Twitteri eurokomisár pre rozšírenie Únie Štefan Füle, ktorý sa minulý týždeň rozčuľoval nad ruskými vyhrážkami krajinám, ktoré sa v litovskom Vilniuse chystajú zblížiť s Úniou.
Okrem Ukrajiny sa ešte očakáva naštartovanie asociačných rozhovorov s Moldavskom či Gruzínskom.
Ukrajinská vláda donedávna lavírovala medzi Európou a Ruskom.
„Kým pred tromi mesiacmi to bolo 50 na 50, dnes to odhadujem už na 90 percent v prospech Európskej únie,“ povedal SME západný diplomat, ktorý má blízko k integračným rozhovorom medzi Bruselom a Kyjevom.
„Veľkú rolu v tom zohral kontraproduktívny tlak ruskej strany,“ dodal.
Vladimir Putin dokonca nedávno spochybnil, že existuje niečo ako ukrajinský národ.
„Ukrajinci dali najavo svoje podráždenie zo zastrašovacej taktiky ruskej ekonomickej a politickej elity voči Ukrajine, ktorej nezávislosť takmer vôbec neakceptovali,“ napísal pre Kyiv Post Timothy Ash, analytik londýnskej Standard Bank.
V Kyjeve si podľa neho uvedomili, že v Putinovej únii by čelili ruským podnikateľským záujmom, s čím sa borí jeho bieloruský sused.
Toho sa obávajú najmä ukrajinskí oligarchovia, ktorí dávajú prednosť pravidlám Európskej únie, kde navyše študujú ich deti a majú svoje majetky.
Kremeľská prehra
Ak Rusko definitívne nezíska Ukrajinu pre svoju colnú úniu, bude to preň nepríjemná prehra. Ekonomická, vzhľadom na jej obrovský trh, a politická, keďže Ukrajinu stále považuje za sféru svojho vplyvu.
Stredajšie schválenie dohody pritom ešte nemusí nič znamenať. Jej podpísaniu môžu zabrániť politické kritériá, ktorým odporuje najmä kontroverzné odsúdenie ukrajinskej expremiérky Julie Tymošenkovej.