BERLÍN, BRATISLAVA. Pred štyrmi rokmi boli neoficiálnymi víťazmi volieb. Získali rekordných 14,6 percenta hlasov, skoro o päť percent viac ako v predošlých voľbách. Bol to najväčší nárast voličov medzi politickými stranami.
Po jednástich rokoch v opozícii sa dostali do vlády a rozhodli o tom, že veľkú koalíciu CDU/CSU a SPD nahradila pravicová koalícia CDU/CSU a liberáli (FDP).
Boj o existenciu
Prieskum
FDP stráca
- CDU/CSU: 39 percent
- SPD: 25 percent
- Ľavica: 10 percent
- Zelení: 9 percent
- FDP: 5 percent
Prieskum inštitútu Forsa
Po nedeľňajších spolkových voľbách by mohli byť liberáli najväčším porazeným volieb.
V najnovšom prieskume inštitútu Forsa by ich volilo len päť percent voličov, toľko potrebujú, aby sa vôbec dostali do Bundestagu.
Prieskum urobil inštitút deň po nedeľňajších voľbách v Bavorsku. Tam sa liberáli nedostali do parlamentu, keď im dali hlas len tri percentá voličov.
Prieskum ukázal, že to ich voličov nemobilizovalo. Naopak. Liberáli stratili oproti predchádzajúcemu prieskumu jedno percento.
Pomôcť im nechcú ani koaliční konzervatívci (CSU/CSU) kancelárky Angely Merkelovej.
V zmiešanom volebnom systéme odovzdávajú Nemci vo voľbách dva hlasy (jeden pre kandidáta v obvode, druhý pre stranu). Ak chcú udržať súčasnú koalíciu, mohli by prvý hlas dať CDU, druhý FDP.
„Bolo by múdre, keby sa CDU koncentrovala na prvý hlas a FDP na druhý hlas,“ povedal pre denník Bild bývalý šéf FDP a minister zahraničných vecí Guido Westerwelle, ktorý v posledných voľbách doviedol stranu k rekordnému výsledku. Kancelárka Merkelová je však jasne proti.
„V prvom rade bojujem za dobrý volebný výsledok pre CDU/CSU, preto prosím aj o druhý hlas pre CDU,“ povedala pre denník Rhein-Zeitung. Jej strana jasne vedie s 39 percentami, Merkelovú by za kancelárku volilo 53 percent Nemcov.
Nevýrazná kampaň
Druhý hlas by FDP mohol pomôcť, ale kampaň liberálov sa nedá s tou poslednou porovnať.
Vtedy oslovili voličov odvážnymi sľubmi o šetrení a znižovaní daní. Po štyroch rokoch vlády dvoch veľkých strán mali byť garantom razantnejších zmien v ekonomike.
Tohtoročná kampaň nemá jasnú tvár, šéfa strany Philippa Röslera nevidieť ani nepočuť. Chýba im téma.
Stranu si voliči zapamätali ako tú, ktorá vo vláde presadila zníženie daní, ale len pre hotelierov, čo boli na zozname straníckych sponzorov.
Pokles FDP v prieskume na päť percent znamená aj oslabenie koalície CDU/CSU a FDP. Tá by získala 44 percent, rovnako ako opozičná alternatíva SPD, Zelení a postkomunistická Ľavica. To je po dlhých týždňoch prvá remíza.
Väčšinu majú teraz len dve koalície: veľká koalícia CDU/CSU a SPD (64 percent) a koalícia CDU/CSU a Zelení (48 percent).