Ako sa líši svet tajných agentov od seriálovej fikcie? Napríklad už len tým, že skutoční agenti CIA nepoužívajú mobily.
Zlé jazyky hovoria, že tím zo seriálu Homeland sa vybral do Langley zistiť, ako unikol jeho prvý diel tretej série na web.
Tmavé miestnosti, sivé obleky, kožené kreslá, siluety v opare cigaretového dymu. Americký seriál Homeland odtajňuje život agentov CIA a zbavuje stereotypných náhľadov na toto povolanie.
Možno to bola práve nominácia na Emmy v kategórii „vynikajúca dráma“, ktorá hollywoodskym hercom otvorila dvere do samotného sídla tajnej služby v Langley.
Medzi šoubiznisom a prácou v špionážnej službe vidí spolutvorca seriálu Alex Gansa niekoľko podobností. „Pracujeme s kulisami, hráme úlohy, oni riešia operácie a my dumáme nad príbehmi.“
Šéf CIA John Brennan sa nezdráhal upozorniť na zákaz používania mobilných telefónov na pôde CIA. „Naši agenti z mobilov telefonujú neustále,“ Gansa priznal nezrovnalosť s realitou.
Herečka hlavnej postavy Claire Danes je známa romantickými rolami, no v seriáli predstavuje maniodepresívnu agentku Carrie Mathisonovú na hranici nervového zrútenia, ktorá neváha porušovať príkazy.
„Pripúšťame, že to je dosť nápadité stvárnenie reality, ale pracovníci CIA ocenili emocionálnu úprimnosť a poctivosť tejto postavy,“ myslí si herečka.
Mandy Patinkin hrá samotného šéfa tajnej služby a počas návštevy ho Brennan pozval do svojej reálnej direktorskej kancelárie.
Obrovská kožená kniha na stole šéfa CIA by sa hercovi zišla ako rekvizita do seriálovej kancelárie, no asi obsahovala informácie, ku ktorým sa obyčajný smrteľník dostane až o pár rokov cez WikiLeaks. „Bol to silný zážitok, na pleciach som cítil zodpovednosť za celú krajinu,“ citovali Patinkina New York Times.
Zvyšok konverzácií zo CIA ostáva utajený, no zlé jazyky hovoria, že sa Gansa do Langley vybral zistiť, kto pustil na web prvú časť tretej série dva týždne pred televíznou premiérou.