TEL AVIV. Prísľub Sýrie, že sa do polovice budúceho roka zbaví svojich chemických zbraní, dostáva do novej situácie Irán aj Izrael.
Pre Teherán je odkazom, že má šancu vyriešiť svoj sporný jadrový program aj diplomaticky.
Pre Izrael, ktorý nikdy nevyvrátil, ani nepotvrdil, že vlastní zbrane hromadného ničenia vrátane chemických a jadrových, je zase pripomienkou, že sú hlasy, ktoré sa pýtajú, či je židovský štát v tejto otázke nedotknuteľný.
Dohodu neratifikovali
Izrael na to odpovedá tak, že nie je Sýria alebo Irán.
„Každému je jasné, že Izrael je demokratický a zodpovedný režim. Dúfam, že medzinárodné spoločenstvo teraz nebude z tejto otázky robiť zásadný problém a že zachováme status quo,“ povedal Armádnemu rádiu bývalý minister obrany Amir Perec.
Lenže práve status quo dráždi kritikov Izraela. Ten podpísal dohodu, ktorá zakazuje použitie chemických zbraní, ale neratifikoval ju.
Je v šalamúnskej pozícii, tak ako je to s jeho jadrovým arzenálom. Je verejným tajomstvom, že Izrael má jadrové hlavice, ale nikto z predstaviteľov štátu to nepotvrdil. A tak je to desaťročia.
Ľavicový denník Haarec vyzval vládu, aby využil situáciu so Sýriou na ratifikáciu. Analytici to považujú za nepravdepodobné, keďže Izrael je obklopený nepriateľmi.
Použili fosforové zbrane
Správy o tom, že Izrael má zásoby chemických zbraní, sa objavujú v odborných periodikách a uvádzala ich aj správa CIA spred 30 rokov.
Ak ich Izrael má, nepoužil ich, azda s výnimkou otrávy lídra Hamasu Chalída Maašála.
Počas konfliktu v Gaze v roku 2009 ľudskoprávne organizácie kritizovali izraelskú armádu za použitie bieleho fosforu, ktorý sa legálne používa na osvetľovanie, ale môže spôsobiť aj vážne popáleniny a nemal by sa používať v obytných oblastiach.
Izrael na začiatku roka vyradil biely fosfor zo svojho arzenálu.