Pchjongjangu označil správu za politický komplot.
ŽENEVA. Svedectvá severokórejských emigrantov, vrátane bývalých politických väzňov, ukazujú na rozsiahle a systematické porušovanie ľudských práv štátom.
V Ženeve to v utorok vo svojej prvej správe uviedli vyšetrovatelia Rady OSN pre ľudské práva.
Nejde o izolované prípady, hovorí OSN
Väzni, ktorí internáciu v severokórejských táboroch prežili, boli "vyhladovaní a boli na nich spáchané neopísateľné zverstvá". To, čo uviedli vo svojich svedectvách na verejných vypočúvaniach v Soule a Tokiu minulý mesiac, nie sú izolované prípady, citovala agentúra Reuters Michaela Kirbyho, ktorý vedie komisiu OSN vyšetrujúcu porušovanie ľudských práv v Severnej Kórei. Rada OSN ju vytvorila v marci tohto roka.
"Uvedení svedkovia sú iba čiastočkou z rozsiahlej vzorky, ktorá môže predstavovať systematické a vážne porušovania ľudských práv," informoval v utorok Kirby Radu OSN pre ľudské práva.
Dodal, že vyšetrovanie sa pokúsi stanoviť, ktoré inštitúcie a osoby za to nesú zodpovednosť.
Kirby, bývalý sudca austrálskeho najvyššieho súdu, uviedol, že severokórejský vodca Kim Čong-un mu neodpovedal na list zo 16. júla a severokórejská vláda s vyšetrovateľmi nespolupracovala.
Napriek tomu sa im podarilo zozbierať svedectvá desiatok obetí a expertov, ktoré "dávajú tvár a hlas veľkému ľudskému utrpeniu", citovala Kirbyho agentúra AP.
KĽDR vidí v správe komplot
Severná Kórea označila výsledky vyšetrovania Rady OSN za politický komplot, "zosnovaný a vymyslený nepriateľskými silami" proti Pchjongjangu.
Severokórejský veľvyslanec So Se-pchjong na utorkovom zasadnutí Rady OSN pre ľudské práva v Ženeve povedal, že "takýto mechanizmus je iba produktom spolitizovania ľudských práv zo strany Európskej únie a Japonska v spojenectve s nepriateľskou politikou USA voči Kórejskej ľudovodemokratickej republike".