Nezávislá správa OSN pod vedením švédskeho experta Ake Sellströma potvrdila informácie západných tajných služieb. V Sýrii 21. augusta zaútočili na civilistov vrátane detí nervovým plynom. Napriek tomu, že sa vyhla priamemu pomenovaniu vinníka, jej dôkazy smerujú k sýrskemu režimu Bašara Asada.
1.Čo presne tvrdí správa inšpektorov OSN?
Na predmestí Damasku sa 21. augusta útočilo chemickými zbraňami, presnejšie sarinom. Nervovým plynom boli naplnené rakety typu zem-zem. Stopy po ňom sa našli v 85 percentách odobraných krvných vzoriek.
„Zbrane použili proti civilistom vrátane detí v relatívne veľkom rozsahu,“ píše sa v správe inšpektorov OSN. Podľa Američanov pri útoku zomrelo 1429 ľudí.
2.Prečo nehovorí, kto bol vinníkom útoku
Inšpektori na to nedostali mandát a nemali dostatočné podmienky, aby mohli určiť celkový rozsah použitia chemických zbraní (okrem iného ich ohrozovali snajperi).
Napriek tomu sú ich závery presvedčivé. Hovoria, že išlo o vojnový zločin a ide o najvážnejšie dôkazy o chemickom útoku od éry Saddáma Husajna a jeho útoku na Kurdov v irackej Halabdži z roku 1988, keď zomrelo asi päťtisíc ľudí.
Podľa západných diplomatov správa naznačuje, že za ním stál režim Bašara Asada.
3.Potrestajú útočníka?
Vďaka Rusku (aj Číne) zatiaľ cez Bezpečnostnú radu OSN neprešlo odsúdenie vojnových zločinov v Sýrii, ani to, aby ich vyšetroval medzinárodný trestný tribunál.
Generálny tajomník OSN Pan Kimun vyhlásil, že Asad stojí za zločinmi proti ľudskosti. Rusko spojenca, ktorému predáva zbrane a má uňho námornú základňu, vytrvalo bráni.
4.Útočilo sa v Sýrii chémiou iba raz?
Pravdepodobne nie. Medzinárodný panel OSN pre vojnové zločiny v Ženeve vyšetruje štrnásť podozrivých incidentov. Aj preto diplomati ocenili, že sa po americkoruskom rokovaní Sýria rozhodla vzdať sa chemického arzenálu.
5.Dokedy sa má tak stať?
Ambiciózny plán dáva Damasku čas do polovice budúceho roka. Inšpektori by mali získať možnosť kontrolovať to na mieste a Asad by mal zverejniť zoznam chemických zbraní.
6.Dá sa mu veriť?
Západné veľmoci sú opatrné. Asad doteraz ani len nepriznával, že vlastní chemické zbrane.
Aj preto si chcú Spojené štáty podľa ich ministra zahraničia v rezolúcii, ktorá má potvrdiť prelomovú dohodu, nechať otvorenú možnosť na vojenský útok podľa 7. článku Charty OSN.
7.Nemá s tým Rusko problém?
Má. Aj keď John Kerry tvrdil niečo iné, jeho ruský kolega Sergej Lavrov naďalej trvá na tom, aby sa zmienka o článku číslo sedem v rezolúcii neobjavila. Aj v tom prípade si však Biely dom chce nechať možnosť na útok, ak Asad nebude dodržiavať dohodu.
8.Čo sa deje v Sýrii?
Pokračuje dvaapolročná občianska vojna, pri ktorej zomrelo vyše stotisíc ľudí. Väčšina z nich po použití konvenčných zbraní.
Humanitárna kríza sa prehlbuje a k dvom miliónom utečencov zo Sýrie sa pridávajú tisícky ďalších. Turecko včera zostrelilo sýrsku helikoptéru, ktorá porušila jeho vzdušný priestor.