DAMASK, TEL AVIV. Ozbrojený konflikt v Sýrii si odnášajú aj nemocnice, ich personál a pacienti. Štatistiky o miere skazy sú desivé.
Päťdesiat popredných svetových lekárov vrátane troch nositeľov Nobelovej ceny za medicínu, v časopise The Lancet napísalo otvorený list, ktorý má upozorniť na kolaps sýrskeho zdravotníctva.
Jeho signatári tiež požadujú, aby ich kolegovia mohli vykonávať svoju prácu bez tlaku a obáv o vlastný život.
Svetová zdravotnícka organizácia už dávnejšie informovala, že 37 percent sýrskych nemocníc je zničených a ďalších dvadsať percent je vážne poškodených.
Zo Sýrie ušlo 15-tisíc lekárov. V Aleppe bolo pred vojnou päťtisíc lekárov, dnes ich je 36.
Operácie bez narkózy
Sýrske nemocnice sú hlboko poddimenzované, pokiaľ ide o personál aj vybavenie a neúnosne zaťažené stále pribúdajúcimi pacientmi.
Sýrski lekári ošetrujú vážne zranenia, často operujú bez narkózy a potrebného vybavenia.
Ženy rodia bez pomoci, a to aj pri ťažkých pôrodoch, chronickí pacienti nemajú lieky, o medicínskej a psychologickej pomoci pre obete sexuálneho násilia sa v Sýrii podľa WHO vôbec nedá hovoriť. Lekári riešia často len najakútnejšie stavy.
Sýrii hrozia epidémie ochorení ako hepatitída, dyzentéria či cholera.
Trestajú aj medikov
Odopieranie lekárskej starostlivosti zo strany vlády aj rebelov, zastrašovanie lekárov a sestier, nerešpektovanie „posvätnosti“ nemocníc pri ostreľovaní tiež prispievajú k hrozivému stavu sýrskeho zdravotníctva.
Viac ako šesťsto zdravotníkov je v sýrskych väzniciach, často aj pre to, že informovali o zraneniach a obetiach, za ktoré niesla zodpovednosť sýrska vláda.
Napriek tomu sú v Sýrii lekári, ktorí sa správajú profesionálne.
Izraelské médiá nedávno informovali o sýrskom lekárovi, ktorý na kus papiera napísal chorobopis pacienta a zoznam zákrokov, čo mu bol schopný poskytnúť, predtým, ako sa muž dostal do izraelskej nemocnice.
Izraelskí chirurgovia jeho správu komentovali, že ho „robil na kolene, ale pacientovi zachránil život“.