NEW YORK. Inšpektori OSN oznámili, že existuje "jasný a presvedčivý dôkaz" o použití chemických zbraní v Sýrii. Pri útoku z 21. augusta zahynuli stovky ľudí.
"Environmentálne, chemické a lekárske vzorky, ktoré sme zozbierali, poskytujú jasný a presvedčivý dôkaz o tom, že rakety typu zem-zem, ktoré boli použité v oblasti Ghúta pri Damasku 21. augusta, obsahovali nervový plyn sarín," citovala agentúra AP z prvej strany správy.
"Záver je taký, že chemické zbrane boli použité v pokračujúcom konflikte medzi stranami v Sýrskej arabskej republike proti civilistom, vrátane detí, v relatívne veľkom rozsahu."
Správu inšpektori predložili generálnemu tajomníkovi OSN Pan Ki-munovi, ktorý vyzval na vyvodenie zodpovednosti voči tým, ktorí použili nervový plyn.
"Misia OSN jednoznačne a objektívne potvrdila, že v Sýrii boli použité chemické zbrane," povedal Pan Ki-mun na schôdzke Bezpečnostnej rady OSN.
"Je to vojnový zločin a hrubé porušenie protokolu 1925 a ďalších pravidiel medzinárodného obyčajového práva. Som presvedčený, že sa všetci ku mne pripoja a odsúdia tento hanebný zločin," citovala agentúra DPA šéfa OSN.
Medzinárodné spoločenstvo je podľa neho povinné vyvodiť zodpovednosť voči páchateľom útoku a zaručiť, aby sa chemické zbrane už nikdy neobjavili ako prostriedky vedenia vojny.
Medzinárodná komisia OSN prešetruje štrnásť útokov chemickými zbraňami, ku ktorým malo dôjsť v krajine od septembra 2011.
Vláda Bašára Asada podľa komisie spáchala vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti, pričom povstalecké skupiny sa dopustili vojnových zločinov, nie však zločinov proti ľudskosti, "pretože nemajú jasnú veliacu štruktúru".
Rezolúcia má hroziť sankciami
Francúzsko, Británia a Spojené štáty sa počas stretnutia v Paríži dohodli na presadení "silnej a jasnej" rezolúcie OSN, ktorá stanoví presné a záväzné termíny ohľadom kontroly nad arzenálom chemických zbraní.
Rezolúciu vypracujú spoločne Američania a Briti v Elyzejskom paláci, pričom na hlasovanie by mohla byť predložená už tento týždeň.
Podľa francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda v nej bude explicitná hrozba sankciami proti režimu v Damasku v prípade, že "nedodrží slovo".
Rusko a USA od Sýrie žiadajú, aby do konca tohto týždňa presne deklarovala zásoby chemických zbraní a zlikvidovala tento arzenál do polovice roku 2014.
Z Paríža pôjde návrh do Moskvy
Po vypracovaní návrhu rezolúcie OSN v Paríži poputuje návrh do Moskvy, kde ho dostane do rúk ruský prezident Vladimir Putin, aby ho potvrdil.
Pripomenula, že Rusko a Čína doteraz opakovane blokovali rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktoré chceli uvaliť sankcie na sýrsky režim.
Kým Spojené štáty a jeho spojenci z použitia chemických zbraní obviňujú sýrsku vládnu armádu, sýrsky líder Bašár Asad a Rusko z neho vinia povstalcov.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov pripustil, že sýrsku opozíciu možno treba donútiť, aby sa zúčastnila na medzinárodnej mierovej konferencii o Sýrii, známej aj ako Ženeva-2.
Lavrov spresnil, že konečné podmienky pre vývoz a likvidáciu zbraní určí Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) a rezolúcia OSN toto rozhodnutie podporí.
Moskva rovnako považuje za nevyhnutné posilnenie personálu OPCW, aby sa zaručil bezpečný vývoz a likvidácia chemických zbraní zo Sýrie.
Podla Lavrova Moskva konzultuje situáciu v Sýrii so všetkými zainteresovanými stranami, vrátane opozície.