ATÉNY. Grécki stredoškolskí a vysokoškolskí učitelia vstúpili v pondelok do päťdňového štrajku na protest proti rozhodnutiu vlády znížiť v rezorte počet pracovných miest.
Súčasťou štrajku bol aj protest školských ochrankárov v centre Atén, ktorý vyústil do konfliktu so zásahovou políciou.
Tá proti demonštrantom, ktorým sa podarilo preniknúť na dvor ministerstva pre reformy a žiadať tam stretnutie s ministrom Kostasom Misotakisom, použila slzotvorný plyn.
Dvaja ľudia v dôsledku toho museli vyhľadať lekárske ošetrenie kvôli problémom s dýchaním.
Školám sa ponúkli aj neonacisti
Príčinou ich akcie bolo rozhodnutie vlády, ktorá v rámci plánu na zníženiu počtu štátnych zamestnancov a zamestnancov rozpočtových organizácií rozhodla, že prepustí všetkých pracovníkov ochranky škôl a nahradí ich agentmi súkromných bezpečnostných služieb.
Toto rozhodnutie vyvolalo v Grécku veľkú nespokojnosť. Svoje služby rezortu školstva vtedy ponúkli aj neonacisti z ultrapravicovej strany Zlatý úsvit (Chrisi avgi).
K štrajku stredoškolských učiteľov sa pridali aj zamestnanci úradov sociálneho zabezpečenia. Učitelia základných škôl sa k štrajku pripoja v stredu.
Prepustia tisíce učiteľov
Učitelia protestujú proti vládnemu zámeru prepustiť do konca tohto roka 25-tisíc zamestnancov verejného sektora a do konca budúceho roka 15-tisíc ďalších.
V júli sa na približne 2500 učiteľov začala vzťahovať vládou vypracovaná tzv. schéma mobility, podľa ktorej budú dostávať zníženú mzdu až do svojho preloženia na inú školu alebo prepustenia z práce.
Grécko prežíva šiesty rok recesie a zaznamenáva rekordnú nezamestnanosť: bez práce je 27,9 percenta ľudí.
Premiér Antonis Samaras uviedol, že krajina by mala zaznamenať hospodársky rast koncom budúceho roku.
Medzinárodní kreditori - Európska komisia, Európska centrálna banky a Medzinárodný menový fond - vyšlú na budúci týždeň do Atén svojich expertov, aby posúdili vývoj ekonomickej situácie.