TOKIO. Silný tajfún zasiahol v pondelok východnú a centrálnu časť Japonska, pričom priniesol intenzívny dážď a silný vietor.
Na mnohých miestach krajiny spôsobil výpadky elektriny, poškodil domy a zaplavil časti obľúbenej turistickej destinácie Kjóto, kde úrady nariadili evakuáciu 260-tisíc ľudí z centra mesta.
Informovala o tom agentúra Associated Press.
Tajfún má prvú obeť, traja ľudia sú nezvestní
V Tokiu a okolí prerušili premávku väčšiny vlakov a zrušili stovky letov.
Meteorologická agentúra informovala, že tajfún zalial Kjóto a dve susedné prefektúry počas noci nadnes "bezprecedentným množstvom dažďových zrážok" - 800 milimetrov za hodinu.
Jadro tajfúnu Man-Ji, ktorý sprevádzal nárazový vietor o rýchlosti 162 km/h, sa v pondelok dopoludnia SELČ nachádzalo nad mestom Sendai, asi 350 kilometrov severne od Tokia.
Polícia informovala, že v prefektúre Šiga východne od Kjóto objavili mŕtvu 72-ročnú ženu, ktorej dom zasiahol v noci nadnes zosuv pôdy.
Podľa televízie NHK sú nezvestní ďalší traja ľudia a zranenia utrpelo od nedele okolo 70 ľudí.
Mohli porušiť bezpečnostné predpisy
Pracovníci poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima, vzdialenej asi 250 kilometrov od Tokia, pumpovali dažďovú vodu do oceánu.
Urobili tak z preventívnych dôvodov, aby zabránili riziku, že sa zmieša s potenciálnym únikom z nádrží s rádioaktívnou vodou a prenikne do pôdy či do mora.
Operátor jadrovej elektrárne spoločnosť TEPCO uviedla, že vypustili do Tichého oceánu "čistú" dažďovú vodu, aby zabránili záplavám v blízkosti nádrží.
Podľa Úradu pre jadrový dozor tým zrejme porušili bezpečnostné predpisy. TEPCO tvrdí, že rádioaktivita vo vypustenej vode bola v rámci povolených limitov, jadrový úrad to priamo v elektrárni preveruje.
Nedávne priznanie spoločnosti TEPCO, že kontaminovaná voda z nádrží uniká do oceánu, vyvolalo obavy o bezpečnosť elektrárne.