Asad doteraz neukázal žiadnu ochotu vyjednávať, povedal pred dosiahnutím dohody člen britskej Snemovne lordov WILLIAM WALLACE (Liberálni demokrati), ktorý minulý týždeň navštívil Slovensko.
Váš bývalý stranícky šéf Paddy Ashdown povedal, že sa hanbí za rozhodnutie britského parlamentu nezapojiť sa do vojenskej akcie. Súhlasíte s ním?
„To sú silné slová. Paddymu Ashdownovi som písal prejavy, presne viem, čo myslel. Nad celou debatou visel tieň Iraku, pretože členov parlamentu vtedy spravodajská služba podviedla. Ak by diskusia bola o týždeň neskôr, keď boli informácie jasnejšie, neprijali by sme rozhodnutie tak rýchlo a mohlo byť iné.
Ako by ste hlasovali vy?
„Bránim postoj vlády. Veľmi ma trápi, ak sa používajú zbrane hromadného ničenia. Išlo o veľké koordinované útoky chemickými zbraňami, zasiahli viacero štvrtí Damasku.“
Ste úplne presvedčený, že Asadov režim útočil?
„V takomto prípade nikdy nedosiahnete 105-percentnú istotu. Ale vzhľadom na rozsah, metódy útoku, ktoré má režim k dispozícii a o ktorých nemáme dôkazy, že by ich rebeli mali, ide o ohromujúcu pravdepodobnosť. Rebeli jednoducho nemajú kapacity, aby podnikli útok v takomto rozsahu. Viem si predstaviť, že by mali niektorí rebeli prístup k chemickým zbraniam a mohli podniknúť lokálny menší útok, ale toto bol veľký útok.“
Prečo Rusi hovoria, že veria, že útočili rebeli?
„Ruská vláda je hlboko oddaná zachrániť Asadovu vládu. Majú v Sýrii záujmy, námornú základňu, hlavnú odpočúvaciu stanicu spravodajských služieb. Ich pozícia na Blízkom východe závisí od toho, aby mali spojencov Sýriu a Irán. Ak stratia Sýriu ako svojho spojenca, stratia veľký kus vplyvu v oblasti.“
Veríte, že uspeje súčasné hnutie, keď sa Asad vzdá chemických zbraní?
„Bude treba veľa dlhodobého tlaku, aby to prešlo. Asadov režim doteraz neukázal žiadnu ochotu o čomkoľvek vyjednávať.“
Mali by západné krajiny pomáhať rebelom?
„Britská vláda poskytla mnoho humanitárnej aj politickej asistencie Slobodnej sýrskej armáde. Nie je v ničom záujme, aby Asadov režim skolaboval predtým, než zlé skupiny rebelov neopustia Sýriu.“
Koľko je takýchto extrémistov podľa vás medzi rebelmi?
„Pokiaľ viem, tak ich je asi desať percent. Ale patria medzi najaktívnejších a tiež najkrutejších. Je medzi nimi aj mnoho extrémistov z európskych krajín, niekoľko aj z Veľkej Británie. Problémom je, že je to nová generácia džihádistov, ktorí sa v Sýrii zlepšujú v bojovaní. Ak sa toto skončí, niektoré z nich budú chcieť pokračovať v boji inde, napríklad na Sahare, ako sme videli v Mali, možno aj v Severnej Amerike.“