WASHINGTON, BRATISLAVA. Je to plán, ktorý stojí za pokus. Zhodujú sa západní politici o ruskom návrhu, ktorý by stopol útok na Sýriu a zbavil režim chemických zbraní.
Hneď však dodávajú, že to môže byť pasca, ktorá dopadne ako kedysi v Iraku a teraz v Severnej Kórei.
V obidvoch krajinách sa s inšpektormi roky hrali na mačku a myš. A to v čase mieru, a nie brutálnej vojny.
Kolosálna úloha
„Je to kolosálna úloha zastaviť produkciu zbraní, uzamknúť ju, spísať ich zoznam a zničiť. A to vo vojnovej zóne,“ povedala New York Times špecialistka na odzbrojovanie Amy Smithsonová.
Hneď na začiatku môžu nastať problémy, či bude Bašar Asad úprimný.
„Teraz môže oddaľovať útok len sľubom, že sa vzdá zbraní, hoci to neurobí,“ tvrdí Max Fisher z Washington Post.
Amerika je na smiech, myslí si Tomáš Gális
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Bašar ako Kim?
Mohol by naťahovať Biely dom ako Severná Kórea, ktorá straší Západ zbraňami hromadného ničenia tak, že ten prehliada jej jadrové testy či porušovanie ľudských práv v gulagoch.
Tomu sa snaží zabrániť Francúzsko so spojencami tvrdou rezolúciou v Bezpečnostnej rade OSN.
Bašarovi Asadovi by dala 15 dní na to, aby pustil inšpektorov OSN, kam budú chcieť. Do textu chce tiež presadiť možnosť použitia vojenskej sily, ak by Damask nedodržal záväzky a sľuby. To však tradične blokujú Rusko aj Čína.
Podľa Wall Street Journal je len málo diplomatov presvedčených, že by sa Asad úplne vzdal chemických zbraní, ktoré jeho krajina vyvinula aj ako hrozbu proti nukleárnemu Izraelu.
Ak by sa nakoniec Američania s Rusmi predsa len v OSN dohodli, začínajú sa logistické problémy. Len na ochranu inšpektorov uprostred občianskej vojny bude podľa Pentagonu treba 75-tisíc vojakov.
Treba tiež rátať s tým, že zničenie zbraní potrvá roky.
Inšpektori by operovali v krajine, ktorej časť ovládajú asadovci a druhú rebeli. Pre každú zo strán môžu byť lákavým terčom, povedal New York Times nemenovaný inšpektor z Iraku.
Kliknutím obrázok zväčšíte
Moskva nechce tribunál
Slabinou ruského plánu je, že rieši len chemické zbrane, a nie občiansku vojnu.
Moskva odmieta odsúdiť vojnové zločiny, ktorých sa aj podľa nezávislého panelu OSN dopúšťajú obidve strany, najmä sýrska vláda.
Tiež je proti tomu, aby zločiny v Sýrii vyšetroval medzinárodný tribunál.