Je predčasné hovoriť, či bude ruský návrh na odovzdanie chemických zbraní úspešný, vyhlásil americký prezident.
- Americký prezident vystúpil s dôležitým prejavom
- Ruský návrh na odovzdanie sýrskych zbraní môže podľa neho zastaviť chemické útoky
- Rusi majú výhrady voči francúzskej rezolúcii, ktorá má zabezpečiť odovzdanie zbraní
- Podľa správy OSN páchajú v Sýrii masakry vládne jednotky aj povstalci
WASHINGTON. Augustový chemický útok v Sýrii predstavuje riziko pre bezpečnosť Spojených štátov a reakcia na neho je záujme národnej bezpečnosti.
V prejave k národu to vyhlásil americký prezident Barack Obama.
Zároveň však požiadal Kongres o odloženie hlasovania o vojenskom zásahu, aby umožnil hľadanie diplomatického riešenia.
Chcú hľadať diplomatické riešenie
Prezident Obama povedal, že USA nie sú svetovým policajtom, ale ak s "malým úsilím a rizikom" môžu zastaviť zabíjanie detí chemickými zbraňami, mali by konať.
Podľa neho sú v Sýrii v stávke americké princípy a národná bezpečnosť.
Obama však tiež potvrdil, že požiadal americký Kongres, aby odložil hlasovanie o použití sily v Sýrii, a umožnil tak hľadanie diplomatického riešenia.
Táto možnosť sa objavila v pondelok s ruským návrhom na odovzdanie sýrskych chemických zbraní pod medzinárodnú kontrolu. Sýria uviedla, že s ruským návrhom súhlasí.
"Je príliš skoro na tvrdenie, či táto ponuka bude úspešná. Žiaden súhlas nemusí znamenať, že Asadov režim dodrží svoje záväzky, ale táto iniciatíva má potenciál zastaviť chemické útoky bez použitia sily, čiastočne aj preto, že Rusko je jedným z najväčších Asadových spojencov, "povedal v prejave Obama.
Už skôr Obama označil ruský návrh za možný prielom. Najprv ale chcel hovoriť s Ruskom a zistiť, nakoľko je vážny a či nejde o zdržiavaciu taktiku.
Obama: Nečinnosť povzbudí tyranov
Spojené štáty sú podľa šéfa Bieleho domu stále presvedčené, že vinným za smrť viac ako 1400 ľudí neďaleko Damasku je zodpovedný Asad.
Obama zdôraznil, že ak Spojené štáty nezasiahnu v tejto veci, "ostatní tyrani" budú považovať použitie chemických zbraní za normálne.
Podotkol pritom, že nečinnosť sveta by mohla v tomto ohľade povzbudiť Irán. Cieľom zamýšľaného vojenského zásahu by bolo zabrániť Asadovi v ďalších podobných útokoch, dodal.
Prezident vo svojom prejave priznal, že po skúsenostiach v Iraku a Afganistane sa zámer vojenskej operácie v Sýrii nestretáva s podporou americkej verejnosti.
Ak by k zásahu došlo, neboli by doň zapojené pozemné jednotky, neuskutočnila by sa zdĺhavá vzdušná kampaň a nešlo by ani o časovo neohraničenú operáciu.
Rusi odovzdali Američanom plán
Svetové veľmoci začali v stredu konzultácie o neoficiálnom francúzskom návrhu rezolúcie o Sýrii, ktorý vyzýva na odovzdanie sýrskych chemických zbraní pod medzinárodnú kontrolu.
Podľa nemenovaného predstaviteľa blízkeho francúzskemu prezidentovi Francoisovi Hollandovi však pracovný návrh rezolúcie naráža na viaceré výhrady Ruska.
Moskva je proti tomu, aby dokument pripúšťal možnosť zásahu voči Damasku v prípade nesplnenia výzvy a nepáči sa jej aj pripísanie chemického útoku z 21. augusta Damasku.
Nesúhlasí aj s požiadavkou na postavenie zodpovedných pred Medzinárodný trestný súd.
Moskva vypracovala vlastný plán a odovzdala ho Bieleho domu. Diskutovať o ňom sa bude vo štvrtok v Ženeve.
Rusko tiež predložilo Bezpečnostnej rade dôkazy, že chemické zbrane opakovane používali povstalci.
Šéf zahraničného výboru Štátnej dumy Alexej Puškov zároveň vyjadril obavy z provokácií, ktoré majú narušiť ruský plán na odovzdanie zbraní.
"Máme informáciu, hoci si netrúfam hodnotiť jej spoľahlivosť, že v radoch ozbrojenej opozície v Sýrii kolujú nápady zaútočiť na území Izraela a opäť hodiť vinu na sýrsku vládu," povedal Puškov.
Rusi takisto vyhlásili, že v prípade útoku na Sýriu by mohli rozšíriť dodávky zbraní do Iránu. Parlament varoval americký Kongres, aby nehlasoval za útok pre riziko jadrovej a chemickej kontaminácie.
Správa OSN: Masakry páchajú obe strany
OSN v stredu zverejnila správu komisie, ktorý v Sýrii prešetruje dodržiavanie ľudských práv.
Vládne sily podľa nej masakrovali civilistov, bombardovali nemocnice a spáchali ďalšie vojnové zločiny. Tých sa však dopustili i opoziční bojovníci.
V správe komisie, ktorá monitorovala situáciu v čase od 15. mája do 15. júla, sa píše, že opozícia má na svedomí popravy, únosy i ostreľovanie civilných štvrtí.
Komisia má dôkazy o tom, že za posledného pol druha roka vládne jednotky spáchali najmenej osem masakier. Povstalcom pripisujú najmenej jeden masaker.
Autor: idnes.cz