DAMASK, TEL AVIV. Sýria je jedným z mála miest na svete, kde sa dvanásť rokov po útoku na americké dvojičky darí al-Káide. Tvrdia to americkí analytici.
A je to jeden z dôvodov, prečo prípadný vojenský zásah v Sýrii nemá takú domácu ani zahraničnú podporu, ako by si predstavoval prezident Barack Obama.
Existuje totiž obava z toho, či by útok na ciele prezidenta Bašara Asada nepomohol sunnitským islamistom.
Nárast vplyvu al-Káidy a jej naklonených skupín je aj výsledkom toho, že Západ zlyhal pri politickej aj materiálnej podpore umiernených elementov v sýrskej opozícii.
Teraz sa len prizerá tomu, že dve z najsilnejších skupín rebelov sa hlásia k odkazu al-Káidy a budujú si podporu.
Organizácie ako Front an-Nusrá a Islamský štát v Iraku a Levante (ISIL) podľa znalca al-Káidy Američana Petra Bergena úspešne šíria svoju ideológiu a kontrolu nad čoraz väčším územím v Sýrii.
„Môžeme povedať, že budúcnosť al-Káidy do istej miery stojí a padá na Sýrii. Na mnohých miestach sa jej nedarí dobre, ale v Sýrii nadmieru,“ povedal Reuters Bergen.
Na metódy sunnitských militantov upozorňujú aj ľudskoprávne organizácie. Útočia na iné skupiny obyvateľstva, hovoria o šaríi, povzbudzujú na samovražedné atentáty a nemilosrdne trestajú odporcov.