KODAŇ, BRATISLAVA. Práve v tomto čase má asi dvestotisíc Dánov depresiu. A každý siedmy Dán ju v určitej etape svojho života dostane.
Napriek číslam spoločnosti PsykiatriFonden sa však táto malá päťapolmiliónová krajina pravidelne objavuje v rebríčkoch najšťastnejších krajín sveta.
Šesť kľúčových faktorov
Rebríček
- 1. DÁNSKO
- 2. Nórsko
- 3. Švajčiarsko
- 4. Holandsko
- 5. Švédsko
- 17. Spojené štáty
- 39. Česko
- 46. SLOVENSKO
- 51. Poľsko
- 87. Ukrajina
- 110. Maďarsko
- 156. Togo
Ako prvá skončila aj v najnovšej správe OSN o šťastí vo svete (World Hapiness Report).
Univerzitní experti v nej skúmali šesť vecí: skutočné HDP na obyvateľa, priemernú dĺžku života, či sa majú na koho spoľahnúť, slobodu na vlastné rozhodovanie sa, absenciu korupcie a štedrosť.
Do prvej päťky sa dostali tri škandinávske krajiny, okrem Dánska aj Nórsko i Švédsko.
Medzi šťastných severanov sa ešte dostali Švajčiari a Holanďania.
Nie je to len o platoch
Finančné zabezpečenie je dôležité, ale nie je kľúčové, o čom svedčí dobrá, ale predsa len slabšia 17. priečka pre Spojené štáty, kde nefunguje sociálny štát ako v Škandinávii a sú tam priepastné rozdiely medzi bohatými a chudobnými.
Tajomstvom, prečo sa z Dánska stáva šťastná krajina, je podľa štúdie silne vyvinutá občianska spoločnosť aj demokracia, prosperita a dobré pracovné podmienky.
„A v Dánsku máme mimoriadne vysoký štandard dôvery,“ povedal pre Copenhagen Post Christian Bjornskov, profesor ekonómie z Univerzity Aarhus. „To je základné vysvetlenie nášho šťastia.“
Sviečky a stretnutia pri drinku
Dáni sú podľa rebríčkov najšťastnejší ľudia aj napriek dlhým a tmavým zimným dňom, keď majú mnohí tendenciu upadať do smútku, zimného blues.
Aj na to však majú podľa Copenhagen Post recept. Sviečky (sú jedným z najväčších spotrebiteľov na svete) a stretávanie sa s kamarátmi pri drinku.
„Koniec koncov to je spôsob, ako prežiť zimu,“ povedal psychológ Martin Morsing.