Do vlády možno prvý raz pustí krajnú pravicu.
OSLO, BRATISLAVA. Keď bývalú ministerku pre rozvoj zvolili v roku 2004 za šéfku konzervatívnej strany Höyre (H), kritici ju nešetrili.
Je nudná a nemá iskru. Expert na rétoriku Kjell Terje Ringdahl dokonca v knihe Umenie presviedčania napísal, že je tučná.
„Cítim sa zle, keď to musím napísať o tvrdo pracujúcej žene, ale s jej korpulentným telom jednoducho mizne politické posolstvo,“ citoval ho nemecký denník Taz.
Zmena stratégie
Voľby v Nórsku
Mandáty strán
- sociálni demokrati: 55 kresiel (-9) z celkovo 169 kresiel,
- konzervatívci :48 (+18)
- Strana pokroku: 29 (-12)
- kresťanskí demokrati 10 (bez zmeny)
- centristi 10 (bez zmeny)
- liberáli 9 (+7)
Nová šéfka nepomohla strane. Ani vo voľbách v roku 2005 (14 percent) ani o štyri roky neskôr (17 percent) nedokázala zosadiť sociálneho demokrata Jensa Stoltenberga.
A tak Solberová zmenila politické posolstvo, ktoré mizlo za jej veľkým telom. V roku 2006 začala presadzovať heslo Ľudia namiesto miliárd a podľa politológov zmenila imidž strany priemyselníkov a podnikateľov na stranu bližšiu k ľuďom.
Po tejto zmene sa jej nedostatky stali prednosťami. Médiá slovo nudné vymenili za štátnické. Oceňovali jej snahu nerozdeľovať spoločnosť, imidž matky krajiny, ktorá je citlivá, dôveryhodná a starostlivá.
Pred voľbami ju nebolo vidieť vo veľkých podnikoch, ale v nemocniciach, v domovoch dôchodcov a školách.
Prestalo jej prekážať, že si médiá všímali jej váhu. Fotografov pustila do svojej kuchyne aj do fitnes. „Som silná, keď mi niekto berie tašku, zľakne sa, aká je ťažká,“ odzbrojovala podľa AP kritikov.
To, že je silná, ukázala niekoľkokrát. Keď dcére šoféra električiek a úradníčky v druhom najväčšom meste Bergen diagnostikovali dyslexiu, nevzdala sa. Zvládla čítanie i úškrny spolužiakov a vyštudovala sociológiu, politológiu a ekonomiku.
Bývalá skautská vedúca mala len 28 rokov, keď ju za konzervatívcov prvý raz zvolili do parlamentu.
Jej kolegovia a rodina hovoria, že je súťaživá a rada vyhráva. Predviedla to aj v parlamentných voľbách. Nevyhrala, ale jej koalícia má väčšinu v parlamente. Po Gro Harlem Brundtlandovej sa tak zrejme stane druhou premiérkou Nórska, od roku 1990 prvou konzervatívnou.
Svoj vzor už má. „Je to nemecká kancelárka Angela Merkelová, je to obratná žena a ja ju obdivujem,“ povedal Solbergová médiám.
Druhá žena
Voličom sľubovala zníženie daní, privatizáciu štátnych firiem a novú orientáciu priemyslu v krajine bohatej na ropu. „Potrebujeme oprieť ekonomiku aj o iné veci, než je ropa,“ povedala podľa agentúr.
Za sto dní vlády sa chce sústrediť na vzdelanie, na lepšie zdravotníctvo a investície do ciest v hornatej krajine plnej fjordov. Potiaľto by to pre Nórsko mohla byť pozitívna zmena.
Lenže žena premiérka môže do vlády priniesť ďalšiu ženu, ktorá môže nórsku politiku zmeniť. Je to Siv Jensenová, šéfka krajne pravicovej Strany pokroku, ktorej členom bol do roku 2006 Anders Breivik, odsúdený na doživotie za najhorší teroristický útok v dejinách Nórska. Strana skončila vo voľbách tretia a prvý raz by sa mohla dostať do vlády alebo podporovať menšinový kabinet.
Budúcej premiérke požiadavky populistov na obmedzenie imigrantov neprekážajú. V rokoch 2001 až 2005 bola ministerkou pre rozvoj, ktorá mala prisťahovalectvo na starosti.
Islamisti sa jej vtedy vyhrážali smrťou a médiá ju za prísne imigračné zákony nazvali Železná Erna.