WASHINGTON, TEL AVIV. Americký prezident Barack Obama tvrdil, že prípadná vojenská operácia proti Sýrii bude veľmi limitovaná.
Teraz sa hovorí o tom, že Američania rozšírili zoznam možných cieľov v Sýrii, aby režimu Bašara Asada zasadili silnejší úder a uľahčili rebelom ich situáciu. Podľa Los Angeles Times by útok mohol trvať tri dni.
Analytici sa však domnievajú, že to nebude stačiť na Asadov pád, o ktorý sa Washington napokon ani oficiálne neusiluje.
Asad získal čas
Útok na Sýriu
očakávajú sa najmä raketové útoky z lodí a bombardérov na vojenské ciele, zásah by mohol trvať tri dni , Kongres sa chystá požehnať 90 dní .
Dôvodom je to, že prezident Asad mal dosť času eliminovať vojenské škody, a aj to, že sýrska opozícia je príliš rozbitá na to, aby bola schopná prevziať spravovanie krajiny.
To, čo funguje niekde na lokálnej úrovni, nemá na celoštátnej úrovni šancu.
Navyše v sýrskej opozícii je podľa americkej televízie NBC najmenej jedenásť zoskupení, ktoré americký minister zahraničia a jeden z najvýraznejších podporovateľov útoku na Sýriu John Kerry otvorene označuje za „zlých chlapíkov“.
Možné ciele
V médiách už koluje zoznam asi päťdesiatich cieľov, ktoré by americké útoky mohli zasiahnuť.
Okrem laboratórií na zbrane hromadného ničenia vo viacerých objektoch by to mohli byť aj budovy patriace ministerstvu obrany, veliteľstvu armády aj spravodajským službám.
Američania by sa tiež mohli pokúsiť spôsobiť čo najviac škôd sýrskej vzdušnej obrane aj Republikánskej garde, ktorá je podľa nich zodpovedná za chemický útok z 21. augusta.
Nepredpokladá sa, že by sa útočilo priamo na sklady zbraní hromadného ničenia, lebo je to príliš nebezpečné.
Biely dom dúfa, že škody a zmena pomerov na bojisku by mohli Asada prinútiť začať vyjednávať s rebelmi. Analytici sú skeptickí. Asadov režim využíva posledné dni na to, aby ešte zintenzívnil svoju kampaň proti nim.
Západ väčšinou premešká príležitosť, kedy ešte má šancu nejakej katastrofe zabrániť menej drastickým a riskantným spôsobom, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne.
Izrael rozmiestnil obranu
V prípravách na možný útok rozmiestnili v Jeruzaleme batériu mobilného systému protiraketovej obrany Železná kupola, povolali do služby menší počet záložníkov a rozdávajú plynové masky.
Správu priniesla agentúra AP, izraelská armáda ju komentovať odmietla.
V krajine sa obávajú, že Sýrčania alebo libanonský Hizballáh by mohli v prípade zásahu v Sýrii vykonať odvetné útoky.