BERLÍN. Za augustovým chemickým útokom na predmestí sýrskeho hlavného mesta Damask stoja sily prezidenta Bašára Asada, no obrovský počet mŕtvych je pravdepodobne dôsledkom ich pochybenia.
Vo štvrtok to uviedol portál týždenníka Spiegel odvolávajúci sa na správu nemeckej Spolkovej spravodajskej služby (BND), ktorej závery predstavil na tajnom zasadnutí parlamentu jej šéf Gerhard Schindler.
Podľa jeho slov za chemickým útokom naozaj stojí armáda. "Je možné, že sa stala chyba pri miešaní plynu a použilo sa oveľa viac jedu, ako bolo v pláne," cituje Schindlera renomované nemecké periodikum.
Prečítajte si tiež:
V Rusku si Putin a Obama podali ruky, v Sýrii pôjdu proti sebe
Jasný dôkaz nemajú
BND predpokladá, že použitím chemického arzenálu chcel sýrsky režim podobne ako v predchádzajúcich mesiacoch vystrašiť povstalcov, no dávky smrtiaceho plynu boli príliš vysoké, čo vyústilo do výnimočne vysokého počtu obetí.
Predchádzajúce útoky proti povstalcom sa totiž zaobišli s oveľa nižším počtom obetí, čo podľa Schindlera naznačuje, že armáda tentoraz pochybila.
Nemci síce nemajú jasný dôkaz o vine sýrskeho lídra, no iba jeho režim má podľa nich látky ako sarín a schopnosť použiť ich v spojení s raketami.
BND sa tiež údajne opiera o telefonický rozhovor medzi vysokým predstaviteľom libanonského hnutia Hizballáh spriazneného s Damaskom a istým iránskym diplomatom. Člen Hizballáhu v ňom vyjadruje podozrenie, že al-Asad "stratil nervy a urobil vážnu chybu" v podobe rozkazu na použitie chemických zbraní.
Prekročenie červenej čiary
Prezident USA Barack Obama už v roku 2012 označil potenciálne použitie chemických zbraní vládou v Sýrii za takzvanú červenú čiaru, po ktorej prekročení sa bude Washington vážne zaoberať zásahom proti režimu v blízkovýchodnej krajine.
Chemické zbrane boli údajne použité 21. augusta a vyžiadali si stovky životov. Hovorí sa preto o útoku, ktorý okrem USA podporujú najmä Francúzsko a Turecko.
Opačný postoj prezentuje najmä Rusko spolu s Čínou a Iránom. Jednoznačnú podporu spomedzi veľkých krajín odmietli vysloviť aj Nemecko, Taliansko či Poľsko.
Dôkaz, ktorý by Putina presvedčil o Sýrii, neexistuje, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Chemickým útokom by sa podľa Nemecka mal zaoberať Haag
BERLÍN. Nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle vo štvrtok vyhlásil, že OSN by mala vyšetrovaním údajného použitia chemických zbraní v Sýrii poveriť Medzinárodný trestný súd (ICC) so sídlom v Haagu.
Berlín podľa neho takýto krok na pôde Bezpečnostnej rady OSN presadzuje už od januára, zhoršujúca sa situácia si však žiada "ďalšiu iniciatívu".
Westerwelle preto na 15-členný orgán "znova naliehal, aby udelil ICC mandát na preskúmanie chemických útokov". Minister sa tak vyjadril pred novinármi v ruskom Petrohrade, kde sa zúčastňuje na summite skupiny G20.
"Samozrejme, použitie chemických zbraní je absolútne neprijateľné," povedal Westerwelle.
Situácia v Sýrii bude podľa neho jednou z tém neformálneho zasadnutia ministrov zahraničných vecí Európskej únie, ktoré sa uskutoční v piatok a sobotu vo Vilniuse.
O Sýrii by mali rokovať aj účastníci summitu G20 v Petrohrade, kde v tejto súvislosti vystúpia generálny tajomník OSN Pan Ki-mun a medzinárodný vyslanec pre Sýriu Lachdar Brahími.
sita