WASHINGTON, BRATISLAVA. „Kto je za povstaleckými jednotkami? Kto sú to?“ spýtal sa v stredu americký zákonodarca Michael McCaul, keď sa riešilo, či majú Američania zasiahnuť proti sýrskemu režimu.
Celkom presne to pritom nevie ani minister zahraničných vecí John Kerry, ktorý je za zásah.
Proti sekulárnemu režimu totiž nebojujú len liberáli, ktorí žiadajú demokratické reformy, ale aj radikálni islamisti, ktorí chcú zaviesť v krajine kalifát s prísnym dodržiavaním zákonov šaría.
Spory sa vedú o to, v akom pomere sú zastúpení.
Prečítajte si tiež:
V Rusku si Putin a Obama podali ruky, v Sýrii pôjdu proti sebe
Al-Káida a iní teroristi
„Skrátka nesúhlasím s tým, že by väčšinu tvorila al-Káida a iní teroristi. Možno 15 alebo 25 percent sú takí, ktorých by sme mohli zaradiť do tejto skupiny, pričom proti Asadovi bojuje až stotisíc ľudí,“ vyhlásil Kerry.
Pri povstalcoch je často ťažké určiť, či ide o radikála, alebo ho k násilným činom dohnali okolnosti. Mnohí totiž začali ako pokojní demonštranti, no v bojoch sa zradikalizovali.
Situáciu potom využili aj islamisti napojení na al-Káidu. Niektoré opozičné skupiny sa však k nim správajú odmietavo, obviňujú ich, že si privlastňujú revolúciu, a boja sa toho, ako by vyzerala Sýria pod ich vedením.
„Nebojujeme proti Bašarovi Asadovi, aby sme diktátorské väzenie vymenili za náboženské. Chceme žiť v Sýrii ako slobodní ľudia,“ cituje Daily Telegraph vodcu jednej z povstaleckých skupín v provincii Idlib.
Demokratická opozícia
Problémom je, že práve islamisti naberajú podľa tajných služieb na sile. Podľa niektorých zdrojov tvoria viac ako polovicu všetkých aktívnych bojovníkov proti Asadovi.
„V krutej občianskej vojne, najmä v takej, kde nie je jednotná opozičná sila, vyhrávajú tie najbrutálnejšie skupiny,“ cituje Reuters analytika Paula Pillara.
Kerry napriek tomu verí, že Washington bude vedieť medzi povstalcami vybrať takých, ktorým môže pomôcť.
„Existuje tam umiernená opozícia, jej ozbrojenú zložku vedie generál Salím Idriss,“ povedal o Slobodnej sýrskej armáde.
Táto opozícia sa podľa neho čoraz viac spája a vytvára si „demokraticky proces, ktorého cieľom je krajina so slobodu pre všetkých a s rešpektom k menšinám“.
Bojovníci blízki al-Káide sa na Obamov útok netešia
Skupina napojená na teroristickú sieť poslala do Sýrie tisíce oddaných a vycvičených vojakov.
ALEPPO, BRATISLAVA. Bitku o najväčšie sýrske mesto Aleppo mohli povstalci už dávno prehrať. Zachránilo ich, že im začiatkom roka 2012 prišli na pomoc islamisti z hnutia an-Nusrá, o mesto sa bojuje doteraz.
Títo radikáli, ktorí sa hlásia k al-Káide, do Sýrie prišli najmä z Iraku a majú asi sedemtisíc bojovníkov, priniesli do občianskej vojny nový prvok – samovražedné bombové útoky. Uskutočnili ich niekoľko s desiatkami obetí, často civilných. Cieľom sú najmä vládne budovy.
Aj keď väčšina ostatných povstaleckých skupín odmieta ich snahu zaviesť v krajine prísny islamský režim, uznávajú, že bojovníci z an-Nusrá sú dobre vycvičení a oddaní svojmu boju.
„Môže sa k nám pridať každý čistý moslim, ale musí byť plne oddaný Alahovi,“ povedal pre Daily Telegraph jeden z lídrov skupiny Jasír Sibáhí. Medzi seba nezoberú napríklad ani fajčiarov.
„Ak zomrú, ako môžeme vedieť, či zomreli v mene Alaha, alebo len preto, aby sa dostali k škatuľke cigariet?“ hovorí Sibáhí.
An-Nusrá funguje len dva roky, no už sa dostala na teroristické zoznamy všetkých západných krajín. Na rozdiel od iných povstalcov sú proti americkému vojenskému zásahu.
Obávajú sa, že ako jedna z odnoží al-Káidy by sa aj an-Nusrá mohla stať jedným z terčov útoku.
Matúš Krčmárik