KÁHIRA. Egyptský televízny kanál Mubašír Misr, ktorý patrí katarskej mediálnej skupine al-Džazíra, mieni podať žalobu na súčasný egyptský režim za snahy brániť mu vo vysielaní a jeho novinárom v kritickom hodnotení postupu bezpečnostných zložiek voči islamistom.
Katarská mediálna skupina oznámila toto svoje rozhodnutie formou komuniké v stredu večer.
Na základe záverov odborných analýz, ktoré si dala urobiť al-Džazíra, egyptské úrady podľa všetkého nariadili rušiť príjem vysielania jej staníc na troch miestach východne od Káhiry a na štvrtom na západe metropoly.
Komuniké podotýka, že tri z objektov, z ktorých rušenie vychádza, slúžia súčasne pre potreby egyptskej armády.
Zakázali štyri televízie
Mediálna skupina al-Džazíra je v Egypte vystavená nepriateľskej kampani, ktorá spochybňuje profesionalitu jej novinárov i dôveryhodnosť a objektívnosť jej správ. V komuniké nespresňuje súdnu inštanciu, na ktorú sa v Egypte so svojou žalobou mieni obrátiť.
Káhirský súd v utorok nariadil zastavenie vysielania štyroch televíznych staníc. Okrem spomínanej egyptskej spravodajskej televízie patriacej panarabskej, Katarom financovanej televíznej stanici al-Džazíra, súd zakázal vysielať aj stanici Ahrar 25, napojenej na Moslimské bratstvo, ktorá nahradila kanál Misr 25 - jeho prevádzku úrady zastavili krátko po Mursího zosadení.
Súdne rozhodnutie sa týka aj jordánskej televíznej stanice al-Jarmúk a televízie al-Kuds, ktorá je prepojená s palestínskym islamistickým hnutím Hamas.
Súd: Televízie ohrozujú národnú bezpečnosť
Súd vo svojom utorkovom verdikte uviedol, že televízne stanice ohrozujú národnú bezpečnosť, "vysielajú lži, očierňujú egyptské ozbrojené sily, porušujú profesionálny (novinársky) kódex a štvú cudzie štáty proti Egyptu".
Obvinil televízne stanice, že vysielajú vyfabrikované informácie, pričom napríklad o záberoch nakrútených v Sýrii tvrdia, že ide o udalosti z Egypta. Súd im vyčítal aj to, že zosadenie Mursího označujú za prevrat a popierajú fakt, že proti jeho zotrvaniu vo funkcii protestovali v uliciach egyptských miest milióny Egypťanov.
Katarská mediálna skupina s odvolaním sa na závery nezávislých odborníkov zasa obviňuje súčasné egyptské vedenie zo zámerného rušenia vysielania režimu nepohodlných televíznych staníc.
Odborníci dokonca lokalizovali miesto, kde sa v Káhire nachádza rušička. Televízne stanice tak boli v uplynulých týždňoch nútené niekoľkokrát meniť vysielacie frekvencie, aby diváci mohli sledovať ich spravodajské relácie a športové prenosy.
Televízie: Ide o kampaň vlády proti médiám
Agentúra AP v stredu informovala, že v Egypte aj naďalej vysiela regionálna al-Džazíra a pokračuje aj Al-Jazeera English.
Jej prácu však úrady môžu obmedziť, dôkazom čoho je aj prípad z nedele, keď po viac ako týždni zadržiavania deportovali z krajiny troch zamestnancov stanice Al-Jazeera English so zdôvodnením, že nemali pracovné povolenie.
Agentúra AP uviedla, že súdne rozhodnutie o zastavení vysielania štyroch televíznych kanálov je súčasťou kampane vlády proti médiám, vnímaným ako podporovateľov islamistov a Moslimského bratstva.
Médiá, vrátane al-Džazíry, však odmietajú obvinenia vlády, že sú na strane islamistov, a tvrdia, že sú obeťou represií za kritiku súčasnej dočasnej vlády.