PARÍŽ. Joachim Gauck sa dnes ako vôbec prvý nemecký prezident poklonil v prítomnosti najvyššieho francúzskeho predstaviteľa Francoisa Hollanda v obci Oradoure-sur-Glane pamiatke 624 obetí masakry, ktorú tam 10. júna 1944 spáchali príslušníci divízie SS.
Prezidenti oboch krajín boli v zničenom miestnom kostole, stojac bok po boku, konfrontovaní s hrôzami nie tak dávnych spoločných francúzsko-nemeckých dejín.
Gauck: Prečo Oradour?
Udalosti spred takmer 70 rokov sa prezidentom pokúsil názorne priblížiť v súčasnosti 88-ročný Robert Hébras. Tento muž je jednou z iba dvoch ešte žijúcich osôb spomedzi celkove šiestich, ktorí prežili vyčíňanie nacistov v Oradoure. Práve on napriek vysokému veku ešte stále sprevádza návštevníkov cez túto "obec martýrov".
Gauck prechádzal obcou, v ktorej sa mnohé zachovalo v pôvodnom stave ako memento pre ďalšie generácie, najskôr bez slov.
Potom však podľa agentúry DPA položil otázku: "Prečo Oradour?" Odpoveď na ňu s absolútnou istotou nemôže poskytnúť nikto. Zostáva však zrejmé, že nacisti tam vedome a s desivou precíznosťou zasiahli brutálne proti civilnému obyvateľstvu.
Nemecké aj iné historické zdroje spomínajú v tejto súvislosti odvetu za aktivity francúzskych partizánov, takže obec Oradour-sur-Glane sa po desaťročia nie náhodou spomínala ako symbol hrôz niekdajšej krutovlády nacistov podobne ako Lidice a Ležáky, Baláže alebo Kľak na území bývalého Československa.
Nemecký prezident v Oradoure hovoril aj o kolektívnej vine a odsúdil i neschopnosť Nemcov prihlásiť sa k zodpovednosti za zločiny nacistickej hrôzovlády.
"Zdieľam vašu zatrpknutosť, že vrahovia neboli povolaní na zodpovednosť, že najťažšie zločiny zostali nepotrestané," vyhlásil.
Gesto prirovnali k zmierenia z Verdunu
Joachim Gauck ocenil generáciu roku 68, že ukončila snahy o potláčanie a ignorovanie. Sám sa označil pred tými, ktorí masakru prežili, za predstaviteľa iného Nemecka, ktorý z toho vyvodzuje záväzok, že Európa by sa mala budovať ďalej na báze slobody a ľudskej dôstojnosti, aj keď by to niekedy malo byť komplikované.
Francúzski predstavitelia vnímajú dnešnú návštevu nemeckého prezidenta v Oradoure podobne ako gesto zmierenia z Verdunu z roku 1984, ktoré sa spája s menami vtedajšieho francúzskeho prezidenta Francoisa Mitteranda a nemeckého kancelára Helmuta Kohla.
Mimochodom, prvým nemeckým kancelárom, ktorý zavítal do Oradouru, bol v roku 2004 sociálny demokrat Gerhard Schröder.
Francúzsky prezident Francois Hollande hovoril dnes o symbolickom dni uznania zločinov minulosti v záujme budúcnosti a o tom, že sa treba na tomto mieste povzniesť nad hrôzy vojny v záujme mieru.
Pre najvyššieho francúzskeho predstaviteľa ide však aj o srdcovú záležitosť, keďže má v tomto regióne svoje korene - iba v asi 100 kilometrov vzdialenom Tulle pôsobil do roku 2008 ako starosta. Práve tam príslušníci rovnakej divízie SS obesili iba krátko pred masakrom v Oradoure 99 ľudí.