PRAHA. Vystúpenie lídra moslimskej komunity v ČR v brnianskej mešite posúdilo tamojšie mestské štátne zastupiteľstvo ako možný trestný čin a prípad odovzdalo policajným orgánom.
Česká polícia sa tak zrejme po prvý raz od roku 1989 bude vážne zaoberať náboženským kázaním, napísal dnes internetový portál iDNES.cz.
Bite deti, keď sa nemodlia, kázal
Iračan Muneeb Hassan Alrawi, žijúci dlhodobo v ČR, citoval v modlitebni islamských učencov a hovoril o tom, že moslimskí rodičia môžu biť svoje deti, ak sa nemodlia k Alahovi.
Predseda Ústredia moslimských obcí v ČR tiež hovoril, že moslimovia majú svoje deti vychovávať k nenávisti k tzv. kufru. Týmto termínom sa podľa iDNES.cz označuje v islame neviera v Alaha a podľa niektorých výkladov zahŕňa aj ľudia, ktorí neprijali islam.
Nahrávka s inkriminovaným vystúpením ešte z roku 2010 sa objavila na internete vďaka Lukášovi Lhoťanovi, niekdajšiemu členovi moslimskej komunity, ktorý ju však po ôsmich rokoch opustil.
Trestné oznámenie vo veci podalo následne Občianske združenie ateistov ČR.
"Najviac nás nahnevalo to bitie detí. Výroky považujeme za nebezpečné i preto, že českí moslimovia po desiatich rokoch od registrácie ich náboženskej spoločnosti môžu budúci rok požiadať o povolenie vyučovania náboženstva na školách," povedal Slávek Černý zo združenia ateistov.
Alrawi: Proti nikomu som neútočil
Brniansky štátny zástupca Jan Petrásek sa domnieva, že Alrawiho prejav naplňuje znaky trestného činu. "Je tu dôvodné podozrenie zo šírenia nenávisti proti skupine obyvateľov. Pokiaľ si do kázania za slovo neveriaci dosadíte slovo Róm, bol by tento čin určite stíhaný," konštatoval.
Samotný Alrawi však tvrdí, že neútočil v mešite proti ľuďom a navyše podľa neho išlo len o preklad prejavu niekoho iného.
"Myslím, že slová nikomu neprekážajú, prekážame im my, moslimovia ako takí. Je to ako v Egypte, nebolo by to po prvý raz, keď by bola k niečomu podobnému využívaná justícia," vyhlásil Alrawi.
Čin z roka 2010 je už premlčaný, takže líder českých moslimov nemôže byť stíhaný ako fyzická osoba. Pokiaľ však polícia usúdi, že Alrawi vystupoval ako predstaviteľ právnickej osoby, teda Islamskej nadácie v Brne, na čele ktorej stojí, premlčacia lehota sa na čin vzťahovať nemusí.
V takom prípade mu môžu hroziť dva roky väzenia, pričom štátny zástupca nevylúčil ani možnosť zrušenia islamskej nadácie.
Odborník na extrémizmus František Kostlán na margo prípadu uviedol: "Nemám rád ľudí, ktorí hádžu moslimov do jedného vreca, ale pokiaľ niekto z nich šíri nenávisť, mal by byť stíhaný".