MOSKVA, PRAHA. Podporu ruských podnikateľov štát zastavil. Výdavky na školstvo a armádu budú výrazne obmedzené. Sociálne výdavky, platy štátnych zamestnancov a penzie sa zvyšovať nebudú.
Práve dôchodcovia a byrokrati sú hlavnou oporou ruského prezidenta Vladimira Putina. Lenže väčšie výdavky zo štátneho rozpočtu, ktoré mali ísť hlavne na zvýšenie dôchodkov a sociálnych dávok, zostanú zrejme nesplneným sľubom.
Príjmy sa znižujú
Putin prvý raz verejne priznal isté ťažkosti ruskej, podľa nezávislých ekonómov takmer nefunkčnej ekonomiky na stretnutí so študentmi a pedagógmi Ďaleko-východnej federálnej univerzity. Zo všetkých ekonomických problémov, ktoré postihli Rusko, však obvinil svetovú ekonomickú krízu.
Tesne pred svojím zvolením sľuboval Putin päťpercentný ekonomický rast. Ministerstvo financií v auguste zverejnilo inú prognózu: v rokoch 2014 – 2016 sa príjmy do ruskej štátnej pokladnice znížia o 1,6 bilióna rubľov. Rozpočtový deficit sa tak oproti tohoročnému predpokladu zvýši o sto miliárd rubľov.
Uťahovanie opaskov nepostihne len dôchodcov a štátny aparát. Obavy majú i podnikatelia, ktorým Putin nasľuboval daňové úľavy. Teraz nič také nepripadá do úvahy.
Podľa riaditeľa sociologickej agentúry Levada-centrum Leva Gudkova spôsobia očakávané škrty veľkú vlnu nevôle a Putin prestane byť uctievaným guru. Obranou Putina asi bude tvrdšia protizápadná rétorika.
Lenže investori na reči nedajú – orientujú sa podľa čísel. A tie sú jasné: v tomto roku odtečie z Ruska asi 75 miliárd rubľov.
Zachraňuje to ropa
Na vysokých výdavkoch na sociálne potreby sa Putinova popularita držala roky.
Platiť za lojalitu mohol svojim občanom nie vďaka rozkvitajúcemu ruskému priemyslu. Pomohli mu jedine vysoké ceny za ropu – v príjmovej časti rozpočtu tvoria energetické suroviny 46 percent.
Možno, že ho čierne zlato zachráni i teraz. Nato však potrebuje vojenskú intervenciu v Sýrii, proti ktorej sa tak razantne stavia. V skutočnosti by ceny za barel ropy vo výške asi 150 dolárov Putinovi veľmi pomohli.
Autor: Agentúra Epicentrum