Miestnym Chorvátom sa nepáči, že v meste podľa zákona rozvešali dvojjazyčné tabule v cyrilike pre srbskú menšinu.
VUKOVAR, BRATISLAVA. Trpké spomienky na vojnu v chorvátskom Vukovare pretrvávajú až tak, že mnohým prekáža i srbské písmo. Ukázalo sa to v týchto dňoch, keď v meste rozvešali dvojjazyčné tabule určené pre srbskú menšinu napísané v cyrilike. Kým Chorváti používajú latinku, Srbi okrem nej aj cyriliku.
Proti rozmiestneniu protestovali v pondelok desiatky ľudí. Podarilo sa im zničiť niekoľko tabúľ, ktoré pár dní predtým rozvešali po budovách úradov.
Podobne ako v iných krajinách v Európe vrátane Slovenska, má menšina, ktorá tvorí najmenej tretinu mesta, nárok na dvojjazyčné tabule. „Chorváti tento zákon prijali už v roku 2002,“ hovorí Ljubomir Mikić z neziskovky Centra pre mier – Vukovar.
Podľa neho dvojjazyčné tabule v cyrilike existujú vo viacerých srbských dedinách v krajine aj okolo Vukovaru. V samotnom meste, kde sa odohrala jedna z najtvrdších bitiek vo vojne, prekročil počet Srbov v poslednom sčítaní 34,9 percenta.
Zo zákona tak získali právo na tabule v cyrilike. Oba jazyky sú takmer podobné, za komunizmu existovala len srbochorváčtina.
Mnohí Chorváti však neznesú srbské tabule v meste, ktoré sa stalo symbolom chorvátskeho utrpenia. „Písmená cyriliky prišli do mesta na tankoch,“ povedal jeden z protestujúcich podľa BBC.
Cyrilika sa podľa Mikića v súčasnosti v chorvátskych školách na rozdiel od minulosti neučí.
Súčasný spor ukázal, že vzťahy medzi etnikami v meste stále nie sú dobré. „Niektorí z nich však nemajú problém sa stretávať a tráviť spolu čas,“ povedal Mikič.