Miestami vyzerajú ako mesačný povrch, sú plné dier a chaotických štruktúr.
Mimoriadne nebezpečné sú najmä v noci. Pre časté opravy a veľmi slabé označenie si niekedy až na poslednú chvíľu všimnete, že ste zrazu v protismere.
Jazda cestami po obrovskej Ukrajine je riskantný biznis. Pre zdravie aj peňaženku. Na okrajoch ciest často vidieť, ako sa dolapení vodiči hrbia pred policajtmi a vyťahujú „keš“.
Konverzácia zväčša začína takto: „Išli ste rýchlejšie, ako je povolené. Podľa pravidiel by ste mali zaplatiť takú a takú pokutu, aký máte návrh?“ opýta sa ukrajinský muž zákona, ako bolo kedysi zvykom aj v týchto končinách a vyzve uponáhľaného vodiča, ktorý na šokujúco rovnej ceste pridal na plyn, aby neukazoval peňaženku tak okato. Na Ukrajine je to štandard.
„Korupcia nás drví,“ hovorí ukrajinská spisovateľka Oksana Zabužko. „Chvíľku, po oranžovej revolúcii sa policajti báli brať úplatky, trvalo to však sakramentsky krátko.“
Väčšina Ukrajincov s ňou podľa prieskumu Strediska pre sociálny monitoring súhlasí.
Štátna korupcia je najväčšou prekážkou, aby to u nášho najväčšieho suseda začalo fungovať.
Nástup prezidenta Viktora Janukovyča a jeho Strany regiónov trend zhošil. Dobrým príkladom je, keď z jedného dňa na druhý na Ukrajine prestal dochádzať magazín Economist.
„Šokovaní Briti sa chytali za hlavy, keď si štátni úradnici začali pýtať obrovské úplatky,“ povedala pre Kyiv Post Anna Andrejevová z kyjevskej distribučnej spoločnosti.
Briti to vyriešili, stiahli sa. Ukrajinci môžu tak akurát spomaliť na cestách.