Ženeva 10. októbra (TASR) - Slepota a poškodený zrak ničia životy a stoja chudobné krajiny miliardy dolárov kvôli stratenej produktivite. Až 80 percentám prípadov pritom možno podľa odborníkov predísť alebo ich vyliečiť.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Medzinárodná agentúra pre prevenciu slepoty (IAPB) odhadujú, že na svete žije 180 miliónov ľudí s postihnutým zrakom a 40-45 miliónov z nich je slepých, prevažne v rozvojovom svete.
Rastúce a starnúce populácie môžu toto číslo do roku 2020 vytlačiť na 75 miliónov, čo by zasiahlo rozvoj a postihnutým uprelo základné ľudské právo, uviedla WHO vo vyhlásení pri príležitosti Svetového dňa zraku.
"Zachovanie alebo vrátenie zraku možno dosiahnuť pri malých nákladoch a môže pomôcť ľuďom vymaniť sa z chudoby. Tí potom môžu plne prispievať k svojim rodinám, spoločnostiam a národnému rozvoju," vyhlásila generálna riaditeľka WHO Gro Harlem Brundtlandová.
Deväťdesiat percent slepých žije v rozvojových krajinách, z toho deväť miliónov v Indii, sedem v Afrike a šesť miliónov v Číne. "Hospodárske náklady slepoty na celom svete dosahujú miliardy dolárov," povedal riaditeľ IAPB Mike Whitlam novinárom s tým, že už 100 miliónov dolárov by malo veľký dopad.