Kongres zasadne 9. septembra. Prezident presadzuje časovo obmedzený zásah, ktorý má odvrátiť hrozbu ďalších chemických útokov.
BRATISLAVA. Americký prezident Barack Obama žiada od Kongresu povolenie na vojenský zásah v Sýrii.
Zopakoval informácie o zodpovednosti režimu Bašára Asada za chemický útok z 21. augusta, pri ktorom zomrelo vyše 1429 ľudí.
Spojené štáty by podľa neho mali odpovedať, ale pre jednotný postup je dôležité nechať diskutovať a hlasovať Kongres. Ten sa zíde 9. septembra.
"Nemôžeme a nebudeme zatvárať oči pred tým, čo sa stalo v Damasku," povedal.
Stačí vydať rozkaz
Americké vojská sú už pripravené. Obama vyhlásil, že stačí len vydať rozkaz. Ako vrchný veliteľ má právomoc nariadiť vojenskú akciu aj bez súhlasu Kongresu.
Operácia by mala byť časovo obmedzená. Biely dom poslal v sobotu večer Kongresu konkrétny návrh rezolúcie.
Cieľom americkej odpovedi je podľa nej "odradiť, narušiť, zabrániť a oslabiť" schopnosť sýrskeho režimu použiť chemické zbrane.
Rezolúcia oprávňuje Obamu použiť armádu, kedy bude považovať za "nevyhnutné a vhodné", aby dosiahol cieľ.
Prezident vyzval zákonodarcov, aby zvážili, "akú správu vyšleme diktátorovi," ak mu bude umožnené zavraždiť stovky detí chemickými zbraňami bez strachu z odvety.
Sýrska vláda však zodpovednosť za útok odmieta. Na jej stranu sa postavil aj ruský prezident Vladimir Putin, ktorý žiada jasné dôkazy.
Úplné zhodnotenie vzoriek, ktoré na mieste chemického útoku zozbierali inšpektori OSN, môže trvať až tri týždne.
Tím expertov odcestoval v sobotu ráno zo Sýrie a vo večerných hodinách dorazil do ústredia Organizácie pre zákaz chemických zbraní v Haagu.
Briti hlasovali proti
Povolenie na zásah žiadal od poslancov aj britský premiér David Cameron, no neuspel.
Američanov v prípadnom útoku nepodporia ani Nemci či NATO ako celok. Naopak, zapojiť sa chce Francúzsko, Turecko či Dánsko.
Predstaviteľ francúzskej prezidentskej kancelárie, ktorého citovala agentúra Associated Press, povedal, že Francúzsko počká na rokovanie amerického Kongresu a francúzskeho parlamentu k Sýrii, kým rozhodne o intervencii.
Francúzsky parlament bude diskutovať o Sýrii v stredu. Prezident Francois Hollande na vojenskú akciu jeho súhlas nepotrebuje, no jeho krajina sama zasiahnuť nechce.
Sýria vidí porážku USA
Podľa sýrskeho štátneho denníka as-Sawra znamená rozhodnutie počkať na Kongres "začiatok historických ústupkov Ameriky".
"Obamovo zdráhanie zaútočiť na Sýriu vyplýva z jeho "pocitu nespornej porážky a straty svojich spojencov", píšu noviny.
Sýrsky denník tiež podotýka, že Obamove obavy z toho, že obmedzená intervencia by mohla prerásť "do otvorenej vojny, ho prinútili žiadať o súhlas Kongresu".
As-Sawra sú vládne noviny a ich úvodník na titulnej strane odzrkadľuje názory režimu prezidenta Bašára Asada, vysvetľuje tlačová agentúra AP.