Čo treba vedieť
Američania odtajnili správu o chemickom útoku, mal zabiť 1429 ľudí
Incident považujú za ohrozenie amerických národných bezpečnostných záujmov
Obama zvažuje obmedzenú a krátku akciu, Irak či Líbya sa nemajú opakovať
Američanov podporujú Francúzi, účasť na zásahu odmietli Briti, Nemci i NATO
BEJRÚT. Opoziční bojovníci v Sýrii sa pripravujú na ofenzívu, v rámci ktorej chcú využiť očakávanú americkú vojenskú intervenciu.
Oznámil to hovorca povstaleckej Najvyššej vojenskej rady Kásim Saadaddín.
Zdôraznil však, že nemajú žiadny plán koordinácie so zahraničnými silami.
"Nádej spočíva vo využití výhody, keď budú niektoré oblasti oslabené inými útokmi. Niektorým skupinám sme nariadili, aby boli pripravené v každej provincii, aby pripravili svojich bojovníkov, keď príde útok," povedal pre Reuters Saadaddín, bývalý plukovník sýrskej armády.
"Dostali vojenský plán, ktorý obsahuje prípravy na útok na niektoré ciele, ktoré, ako očakávame, budú zasiahnuté pri zahraničnom údere," povedal Saadaddín s tým, že plán pripravili bez pomoci zo strany zahraničných veľmocí.
Dodal, že USA ani Francúzsko im neponúkli žiadne informácie.
Američania zverejnili správu o útoku
Spojené štáty v piatok zverejnili správu, ktorá pripisuje sýrskej vláde zodpovednosť za minulotýždňový chemický útok pri Damasku.
Dokument uvádza, že operácia si vyžiadala najmenej 1429 mŕtvych vrátane 426 detí, ako aj ďalšie podrobnosti, k čomu spravodajské služby údajne dospeli viacerými cestami vrátane odpočúvania armády.
Washington pritom usúdil, že sýrsky vládny režim "s vysokou istotou 21. augusta 2013 vykonal útok chemickými zbraňami", zatiaľ čo druhý scenár, podľa ktorého mohlo ísť o lesť zo strany protivládnych povstalcov, považuje za "vysoko nepravdepodobný".
Proti útoku v sobotu protestovali v austrálskom Melbourne stovky Sýrčanov, demonštrácie sa majú konať aj vo viacerých amerických mestách.
Organizácia Spojených národov odmietla dohady, že odchodom inšpektorov ustupuje Spojeným štátom, aby im umožnila vykonať letecké útoky.
Tvrdí, že jej humanitárna práca vo vojnou zmietanej Sýrii bude pokračovať. Informovala o tom agentúra Reuters.
"Videl som všetky druhy správ naznačujúcich, že odchod tímu odborníkov na chemické zbrane otvára okno nejakému typu vojenskej akcie," povedal hovorca OSN Martin Nesirky novinárom.
Putin bráni Asadov režim a žiada dôkazy
Ruský prezident Vladimir Putin ostro odmietol tvrdenia, že sýrsky režim použil chemické zbrane.
Zároveň ich nazval nezmyslom, keďže sýrska vláda podľa neho vojnu vyhráva a žiadal preto od USA dôkazy.
"Čo sa týka postoja našich amerických kolegov, ktorí tvrdia, že vládne jednotky použili chemické zbrane a majú na to dôkazy, nech ich teda ukážu inšpektorom OSN a Bezpečnostnej rade," vyzval Američanov Putin.
Ak tak nespravia, bude to podľa ruského prezidenta znamenať, že "žiadne dôkazy nemajú".
Putin tiež povedal, že vládni vojaci sú v ofenzíve a obkľúčili opozičných povstalcov vo viacerých regiónoch.
Vyjadril tiež presvedčenie, že chemický útok nie je nič iné než "provokácia" zo strany tých, čo chcú zatiahnuť ďalšie krajiny do sýrskeho konfliktu a získať podporu silných členov medzinárodného spoločenstva, predovšetkým Spojených štátov.
Kommersant: Rusi odložili predaj stíhačiek
Ruský denník Kommersant v sobtou informoval, že Rusko odložilo dodávky stíhačiek a systému protivzdušnej obrany do Sýrie, pretože vláda v Damasku za ne ešte nezaplatila.
Dvanásť lietadiel typu MiG-29M/M2 neodíde do Sýrie skôr než v rokoch 2016-2017, píše denník s odvolaním sa na zdroje v štátnej zbrojárskej firme Rosoboronexport.
Hoci Moskva a Damask dohodu uzavreli ešte v roku 2007, Rusi dodávky strojov odložili kvôli technickým záležitostiam a neskôr preto, že Sýria zaplatila len 30 percent z celkovej sumy, napísal Kommersant.
Doplnil, že podľa predchádzajúcich správ z médií malo do Sýrie doraziť do konca tohto roka šesť stíhačiek.