DAUHA. Saudská Arábia, podporovateľ povstalcov bojujúcich proti sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi, zvýšila stupeň vojenskej pohotovosti pred očakávaným prípadným úderom Západu v Sýrii.
Informovala o tom dnes tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na saudskoarabské zdroje oboznámené zo situáciou.
Spojené štáty vyzývajú na akciu a potrestanie Asadovej vlády za údajný útok chemickými zbraňami na predmestí sýrskej metropoly Damask z 21. augusta, pri ktorom zahynuli stovky ľudí.
Pohotovosť ozbrojených zložiek Saudskej Arábie zvýšili zo stupňa "päť" na stupeň "dva", uviedol nemenovaný saudskoarabský vojenský zdroj. Najvyšším stupňom pohotovosti je "jeden".
"Je to nutnosť, nikto nevie, čo sa stane," vysvetlil zdroj. Dodal, že aj ďalšie krajiny v regióne, vrátane Jordánska, Turecka a Izraela, zvýšili stupeň svojej vojenskej pohotovosti.
Ďalší zdroj informoval, že pohotovosť saudskoarabských vojenských zložiek zvýšili minulý týždeň a znamená, že sú zrušené všetky dovolenky v ozbrojených silách.
Zdroje odmietli uviesť podrobnosti o tom, čo zmena pohotovosti znamená, podľa analytikov však zrejme niektoré jednotky presúvajú bližšie k štátnym hraniciam.
Kuvajtskí zákonodarcovia požiadali podľa miestnych médií svoju vládu, aby ich informovala o plánoch na pohotovosť armády, ktorá bude riešiť následky zahraničného úderu na Sýriu.
Kabinet mal v tejto súvislosti vo štvrtok mimoriadne zasadnutie a premiér na ňom poveril ministra vnútra, aby podnikol všetky potrebné opatrenia pre prípad núdze, ktorá môže nastať po zahraničnom údere.
Saudská Arábia, spojenec USA, Katar a ďalšie sunnitské moslimské veľmoci podporujú prevažne sunnitských povstalcov bojujúcich proti Asadovi, ktorý pochádza zo sýrskej menšiny alavitov, odnože šiitského islamu.
K povstalcom sa pripojili aj zahraniční sunnitskí džihádisti (bojovní radikáli).
Asad má podporu Iránu, libanonského hnutia Hizballáh a medzi irackými šiitmi.