KYJEV. Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč nevidí žiadnu prekážku, ktorá by stála v ceste podpisu dôležitej Stabilizačnej a asociačnej dohody medzi jeho vládou a Európskou úniou. Prezident sa tak vyjadril v piatkovom televíznom prejave k národu.
Kritizovaný líder východoeurópskej krajiny zároveň podotkol, že jeho krajina je pripravená splniť všetky podmienky, ktoré si Brusel kladie v záujme dlho odkladaného podpisu prelomovej zmluvy.
Janukovyč sa však nezmienil o situácii väznenej expremiérky Juliji Tymonšenkovej, ktorej odsúdenie je najväčšou prekážkou vo vzťahoch medzi Kyjevom a Úniou.
Únia: Janukovyč musí prepustiť Tymošenkovú
Janukovyč povedal, že nemá právomoc udeliť svojej uväznenej protivníčke Julii Tymošenkovej povolenie vycestovať do zahraničia, aby sa mohla podrobiť liečbe, na čo ho vyzývali viaceré európske vlády.
Naznačil však, že ak by sa zmenil zákon, mohol by sa nájsť nejaký kompromis. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.
Predstavitelia Európskej únie uvádzajú, že dohody o asociácii a voľnom obchode s Ukrajinou by mohli byť ohrozené, ak Janukovyč neprepustí bývalú premiérku Tymošenkovú, svoju najväčšiu politickú oponentku, ktorá je vo väzení od roku 2011.
EÚ tvrdí, že jej odsúdenie za zneužitie moci bolo politicky motivované. Tymošenkovej prípad sa dostáva do popredia, pretože podpísanie dohôd je naplánované na november, aj keď Rusko, najväčší samostatný obchodný partner Ukrajiny, vyvíja na Kyjev tlak, aby spomalil svoj ťah na Európu a vstúpil do colnej únie vedenej Ruskom.
V snahe ukončiť patovú situáciu okolo Tymošenkovej sa európski veľvyslanci pokúšajú presvedčiť Janukovyča, aby Tymošenkovú omilostil a dovolil jej vycestovať do Nemecka, kde by sa mala podrobiť liečbe chronických bolestí chrbta.
V dnešnom rozhovore pre televíznu stanicu 1+1 však Janukovyč na otázku o Tymošenkovej povedal: "Bohužiaľ, na Ukrajine nikto takúto právomoc nemá, ani prezident... Naše zákony takúto možnosť nepripúšťajú."
K prípadnej zmene legislatívy uviedol: "Bolo by potrebné zmeniť zákon, aby niekto takouto právomocou disponoval."
Janukovyč ďalej povedal, že ak pôjde o doriešenie problémov týkajúcich sa európskej integrácie, väčšina politických síl v parlamente sa "zjednotí". Prezident zároveň vyjadril presvedčenie, že Kyjev splní všetky kritériá, ktoré si EÚ stanovila ako podmienku podpísania dohôd s Ukrajinou, ku ktorému by malo dôjsť na summite vo Vilniuse.
"Ukrajina dostala asociačné požiadavky a my na nich pracujeme, dalo by sa povedať, že už len dolaďujeme posledné detaily. Poslednú bodku dopíšeme na jeseň vo Vilniuse. Všetky podmienky splníme. O tom nemám žiadne pochybnosti," povedal Janukovyč.
Rusko tlačí na Kyjev
Svoju nespokojnosť s prípadnými dôsledkami podpísania dohody medzi Ukrajinou a Európskou úniou už vyjadrilo Rusko.
Prvé obmedzenia týkajúce sa tovaru dovážaného z Ukrajiny začalo Rusko uplatňovať už v uplynulých týždňoch, čo je považované za súčasť nátlaku na Kyjev, aby sa namiesto zbližovania s Úniou pripojil k colnému bloku na čele s Moskvou.
Očakáva sa, že k opakovane odkladanému podpisu asociačnej dohody dôjde počas novembrového summitu vo Vilniuse.