BRATISLAVA. Plány prezidenta Baracka Obamu na zásah v Sýrii vo štvrtok narušil britský parlament, ktorý odmietol účasť krajiny na intervencii.
Americkí vládni predstavitelia v reakciách pripustili, že Washington uvažuje o akcii proti režimu Bašára Asada bez účasti spojencov.
Podľa hovorcu Bieleho domu si Spojené štáty vyhradili právo na samostatný útok na Sýriu.
Plánujú konať vo vlastnom národnom záujme, a to možno bez čakania na spojencov a globálny konsenzus.
Hľadanie koalície má pokračovať aj naďalej. Prioritou však bude americký záujem o vlastnú bezpečnosť, potvrdila hovorkyňa Národnej bezpečnostnej rady.
História, zbrane, stratégia. Všetko o vojne v Sýrii (kliknite)
Cameron sa bude riadiť parlamentom Hoci účasť Spojeného kráľovstva nebola pre útok absolútne kľúčová, Briti patrili k najbližším spojencom Spojených štátov a zúčastnili sa na každej významnej americkej ofenzíve v posledných rokoch, píše denník Guardian.
Poslanci dolnej komory britského parlamentu neschválili zásah rozdielom trinástich hlasov. Proti sa vyslovili nielen opoziční labouristi, ale aj niektorí poslanci koaličnej strany liberálnych demokratov.
Premiér David Cameron po hlasovaní sľúbil rešpektovať rozhodnutie poslancov.
„Je mi jasné, že britský parlament, ktorý odráža názory občanov, nechce vidieť britskú vojenskú akciu. Chápem to a vláda bude podľa toho konať,“ vyhlásil.
Reagoval tak na výzvu šéfa labouristov Eda Milbanda, ktorý chcel od premiéra počuť uistenie, že prípadný útok na Sýriu nenariadi bez predchádzajúcej konzultácie s parlamentom.
Cameron po hlasovaní vyjadri ľútosť, pretože o použití chemických zbraní v Sýrii je presvedčený. Nemyslí si však, že za britskú neúčasť sa treba Barackovi Obamovi ospravedlniť.
Porážka Davida Camerona:
Pre zásah sú Francúzi, Turci a Dáni Útok na Sýriu by sa mohol uskutočniť do stredy. Potvrdil to francúzsky prezident Francois Hollande v rozhovore pre denník Le Monde.
Francúzi sú podľa neho naďalej odhodlaní potrestať režim Bašára Asada za použitie chemických zbraní, pri ktorom podľa povstalcov zahynulo 1300 ľudí.
Spojeneckú intervenciu naďalej podporujú aj Turcecko a Dánsko.
Nemecko sa však do ťaženia proti Sýrii neplánuje pripojiť. Oznámil to v piatok hovorca vlády.
Šěf nemeckej diplomacie Guido Westerwelle uviedol, že Nemecko o to ani nikto nepožiadal.
Nemecké rozhodnutie môže byť sčasti formované aj blížiacimi sa parlamentnými voľbami, v ktorých kandiduje aj kancelárka Angela Merkelová. Väčšina Nemcov je totiž podľa prieskumov proti zásahu.
Vo štvrtok popoludní sa v New Yorku uskutočnilo ďalšie krízové stretnutie predstaviteľov piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN. Trvalo len 45 minút.
Diplomati Spojených štátov, Veľkej Británie, Francúzska, Ruska a Číny po skončení rokovania k jeho obsahu nevyjadrili.
Stretnutie sa podľa diplomatických kruhov uskutočnilo na žiadosť ruskej strany.
Jednotky, ktoré môžu nasadiť v Sýrii:
Zdroj: BBC
Obama sa stále rozhoduje Hoci sa prezident Barack Obama stále rozhoduje, ako má primerane zasiahnuť voči sýrskej vláde, o chemickom útoku v Sýrii nepochybuje.
Kým tajné služby sú vo svojich záveroch opatrné, vláda verí, že má dostatok dôkazov o tom, že útočili práve jednotky verné Bašárovi Asadovi.
„Pozreli sme sa na všetky dôkazy a nemyslíme si, že opozícia by mala vo svojej výzbroji zbrane tohto typu,“ povedal Obama vo štvrtok v rozhovore pre PBS.
Obamova administratíva preto vo štvrtok naznačila, že nevidí potrebu čakať na závery vyšetrovania inšpektorov OSN, ktorí zisťujú, ako to bolo s minulotýždňovým útokom.
Inšpektori majú totiž mandát len na to, aby povedali, či k útoku došlo, a nie kto ho spáchal. Zistenia by mali oznámiť v sobotu.
Je pravdepodobné, že Američania nezasiahnu, kým budú experti v krajine.
Americké médiá v noci informovali, že vláda USA do konca týždňa zverejní odtajnenú verziu hodnotiacej správy o chemickom útoku, ako aj právne zdôvodnenie prípadnej vojenskej akcie.