BRATISLAVA. Prípadný vojenský útok na Sýriu nepodporuje v strednej Európe žiadny štát, ani taký americký spojenec, akým je Poľsko.
Okolité štáty zhodne odsúdili vo svojich vyhláseniach chemický útok, nepovažujú však vojenský útok, navyše bez mandátu OSN, za riešenie problému.
Chcú si počkať na správu inšpektorov OSN.


História, zbrane, stratégia. Všetko o vojne v Sýrii (kliknite)
Rezervované je aj Česko
„Máme skúsenosti z tejto časti sveta, ktoré ukazujú, že vojenská intervencia, hoci z tých najjasnejších a najušľachtilejších motívov, má zriedkakedy želaný efekt,” povedal podľa AFP poľský premier Donald Tusk, ktorého krajina poslala 1600 vojakov do Iraku a Afganistanu.
Po svojom ministrovi zahraničných vecí Radoslavovi Sikorskom partnerom z NATO odkázal, že „Poľsko sa nezúčastní na žiadnom type intervencie v Sýrii”.
K útoku je rezervované aj Česko. Za jediné účinné riešenie sýrskej občianskej vojny považuje jeho rezort zahraničia „skorú dohodu oboch strán na prímerí a začiatok rokovaní o politickej transformácii krajiny“.
Prezident Miloš Zeman podľa Českej televízie navrhol, aby krajina vyslala svoje jednotky do pozorovateľskej misie OSN medzi Izraelom a Sýriou, čo by „mohlo zvýšiť prestíž Česka“. Rozhodnúť má o tom však až nová vláda po októbrových voľbách.
Čaká sa na inšpektorov
Rakúsko tradične vojenský útok nepodporuje, zvlášť krátko pred septembrovými parlamentnými voľbami. Kancelár Werner Faymann varoval podľa ORF „pred unáhleným vojenským útokom bez mandátu OSN“.
Rakúske vládne i opozičné strany chcú počkať na zistenia inšpektorov OSN o chemickom úroku.
Slovenský premiér Robert Fico sa k útoku na Sýriu nevyjadril, Úrad vlády odkazuje na stanovisko ministerstva zahraničných vecí.
To po týždni označilo „použitie chemických zbraní proti obyvateľom za zločin proti ľudskosti“ a žiada vyšetrenie udalostí. V prípade útoku žiada mandát OSN.
Maďarsko pripomína, že ako prvé po vypuknutí konfliktu v Sýrii prerušilo styky s Asadovým režimom a minulotýždňový chemický útok ukázal, že to bolo správne rozhodnutie. K útoku sa chce vyjadriť až po správe inšpektorov OSN.