DAMASK. Sýrska vláda jednoznačne odmietla dôvody západných krajín, ktoré chcú zasiahnuť v reakcii na údajný chemický útok vládneho režimu.
Podľa premiéra Váila Nádira al-Halkího sa Sýria v prípade útoku stane "hrobom dobyvateľov", tamojšia armáda totiž podľa neho "agresorov prekvapí".
Tvrdí tiež, že "kolonialistické hrozby Západu krajinu nezastrašia, keďže je tu vôľa sýrskeho ľudu, ktorý nebude akceptovať ponižovanie".
K jeho slovám sa pridal aj námestník ministra zahraničných vecí Fajsal al-Mikdád.
Podľa neho Západ minulý týždeň dotlačil povstalcov k použitiu plynu sarín a vinu následne hodili na vládu v záujme vytvorenia zámienky na útok.
"Západné krajiny počnúc USA vytvárajú falošné scenáre a fiktívne alibi v záujme zásahu v Sýrii," povedal premiér, na ktorého nadviazal al-Mikdád.
"Teroristické skupiny použili sarín na niekoľkých miestach krajiny a to za podpory Američanov, Britov a Francúzov. Toto nabádanie musí prestať, pretože obranou teroristov spôsobia čoskoro použitie týchto ich chemických zbraní proti ľudom v Európe."


História, zbrane, stratégia. Všetko o vojne v Sýrii (kliknite)
Sýrčania si robia zásoby potravín
Sýrčania v Damasku sa medzitým pripravujú na útok. Mnohí si robia zásoby, ďalší sa snažia nájsť strechu nad hlavou čo najďalej od prípadných vojenských terčov.
Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.
Vo veľkomeste, v ktorom sú desiatky vojenských areálov včlenené medzi civilné obyvateľstvo, vládnu obavy, že Damask sa môže stať obzvlášť nebezpečným miestom.
Ľudia v obchodoch s potravinami si nakladali do košíkov kopy chleba a sušených aj konzervovaných potravín. Boja sa, že ich budú mať nedostatok, ak na mesto zaútočia. Najžiadanejším tovarom sú batérie a voda.
Veľa bánk po celom Damasku bolo plných, pred bankomatmi sa tvorili dlhé rady.
V tejto atmosfére sa niektorí Asadovi verní zástancovia snažili vyvolať vlastenecký cit.
Terénne vozidlá Hummer jazdili po mestských častiach v centre Damasku a púšťali nahlas národné piesne. Mladí ľudia namaľovali na betónové cestné zátarasy sýrsku vlajku.
Utekajú do bezpečnejších oblastí
Na predmestiach metropoly, v častiach Háma, Džumrájá a Kudsíja, sú obyvatelia obzvlášť nervózni - nachádza sa tam totiž niekoľko vojenských výskumných zariadení a skladov zbraní, ako aj vojenské základne.
Oblasti okolo Džumráje zasiahli za posledný rok dvakrát izraelské útoky.
Záina z predmestskej štvrte Háma povedala, že jej rodina a mnoho ich susedov balia batožinu a hľadajú si domy na prenájom.
"Snažia sa dostať čo najďalej od vojenských lokalít. Ľudia odchádzajú napríklad do štvrte Mašrú Dumar alebo do Starého mesta - teda do častí, ktoré sú viac civilné," povedala Záina.
Pre obyvateľov je však čoraz ťažšie nájsť si niečo na prenájom. Záina dodala, že jej rodina mala šťastie - priateľ, ktorý emigroval, im požičal svoj dom v bezpečnejšej oblasti.