BRUSEL. Európska únia zvažuje, že podnikne kroky proti svojmu novému členovi Chorvátsku za zákon, ktorý bráni vydávaniu podozrivých atentátnikov z komunistického obdobia.
Upozornila na to dnes predstaviteľka výkonnej moci Únie Viviane Redingová po tom, čo Záhreb nereagoval na jej obavy.
Európska komisia požiadala Chorvátsko, aby do piatka 23. augusta oznámilo, kedy zruší sporný zákon, schválený len niekoľko dní pred vstupom balkánskej krajiny do EÚ 1. júla.
Únia však nedostala žiadnu odpoveď, informovala dnes hovorkyňa komisárky EÚ pre spravodlivosť Redingovej. V správe ju citovala tlačová agentúra DPA.
Neefektívny zatykač
"Porušenie zákona EÚ je narušením samotnej podstaty európskej spolupráce v oblasti justície," uviedla hovorkyňa eurokomisárky Mina Andreevová.
Zákon, ktorý Chorvátsko schválilo pred vstupom do EÚ, obmedzuje uplatňovanie európskeho zatykača. Chorvátsko tvrdí, že tento zatykač platí len pre zločiny spáchané po 7. auguste 2002.
Brusel trvá na tom, že uplatňovaniu zatykača sa nesmie brániť a že Chorvátsko porušuje európske zákony.
Andreevová uviedla, že komisiu veľmi mrzí, že Záhreb nereagoval na žiadosť, a záležitosť bude prerokovávať na nasledujúcom oficiálnom stretnutí 4. septembra.
Existujú viaceré kroky, ktoré EÚ môže podniknúť proti balkánskemu členskému štátu - Chorvátsku môže Únia obmedziť prístup k rozvojovým fondom či odložiť jeho členstvo v bezhraničnej schengenskej zóne.
Vražda v Nemecku
Stredobodom sporu je Josip Perkovič (68) - Chorvát, obvinený z toho, že sa v roku 1983 podieľal na vražde disidenta Stjepana Djurekoviča na príkaz bývalej juhoslovanskej komunistickej tajnej služby.
Djurekoviča zabili v Nemecku. Nemecká prokuratúra, ktorá chcela postaviť Perkoviča pred súd, vydala v roku 2005 zatykač na jeho osobu.
Sporný zákon brániaci vydaniu takto chráni približne 20 ďalších podozrivých, napísal chorvátsky denník Jutarnij List.