WASHINGTON. Americký minister zahraničných vecí John Kerry vyhlásil, že v Sýrii boli "nepopierateľne" použité chemické zbrane a obvinil sýrskeho prezidenta Bašára Asada zo zničenia dôkazov.
Sýrska vláda podľa neho odmietla miesto útoku sprístupniť včas a po použití chemických látok ho nechala vybombardovať.
Zdôraznil tiež, že všetky národy musia trvať na tom, aby vinníci niesli zodpovednosť za použitie chemických zbraní v Sýrii.
Snímky prichádzajúce zo Sýrie po minulotýždňovom útoku na predmestí Damasku "musia šokovať svedomie sveta", dodal podľa agentúry DPA.
Povedal tiež, že Spojené štáty majú nové informácie o útoku, ktoré zverejnia v nadchádzajúcich dňoch.
Režim prezidenta Bašára Asada v reakcii "kompletne odmietol" všetky obvinenia.
Prejav Johna Kerryho k Sýrii:
Útok by mal odstrašiť Po šéfovi diplomacie zorganizoval tlačovú besedu aj Biely dom. Jeho hovorca Jay Carney vyhlásil, že dôkazy o útoku sú neochvejné.
Prezident Barack Obama sa podľa neho ešte nerozhodol, ako na útok odpovie.
Práve použitie chémie pred rokom Obama označil za červenú líniu, po ktorej už bude musieť zasiahnuť.
Ak by sa tak rozhodol pre intervenciu, cieľom by bolo hlavne zastrašenie.
Zároveň by sa snažil nezatiahnuť Spojené štáty hlbšie do občianskej vojny, píše Washington Post s odvolaním sa na vládnych predstaviteľov.
Najpravdepodobnejšie by Američania použili riadené strely z lodí v Stredozemnom mori alebo bombardéry s dlhým doletom.
Terčom by boli vojenské ciele, ktoré priamo nesúvisia s arzenálom chemických zbraní. Akcia by zrejme netrvala viac ako 48 hodín.
Britský Guardian píše, že na Cypre už podľa svedkov videli aktivitu bojových lietadiel. Podľa gréckych médií chcú zase Spojené štáty využiť tamojšie základne. Atény to nekomentovali.
Asadove hlavné letecké základne, ktoré môžu bombardovať:
Zdroj: Foreign Policy
Cameron presviedčal Putina Podobné vyhlásenie, ako predniesol Kerry, tlmočil aj britský premiér David Cameron v telefonickom rozhovore s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Podľa Cameronových slov "neexistuje dôkaz", ktorý by podporil obvinenia sýrskeho režimu, že má útok na svedomí opozícia.
Americký minister obrany Chuck Hagel predtým vyhlásil, že Spojené štáty by v prípade potvrdenia útoku konali len po dohode s medzinárodným spoločenstvom a na základe zákonného odôvodnenia.
Turecko by sa do akcie zapojilo aj bez zhody v Bezpečnostnej rade OSN. Jeho účasť môže byť kľúčová, pretože susedí so Sýriou. Či poskytne vojenské základne, zatiaľ neuviedlo.
Vyvodiť dôsledky za chemický útok je pripravená aj nemecká vláda. Po tvrdej reakcii v posledných dňoch volali aj Francúzi.
Rusko prirovnáva situáciu k Iraku Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov možný plán útoku západných krajín tvrdo kritizoval.
Vplyvný šéf ruskej diplomacie nepovažuje použitie sily za riešenie situácie a navyše by podľa neho v prípade absencie mandátu OSN išlo o porušenie medzinárodného práva.
Lavrov sa preto domnieva, že akákoľvek ozbrojená akcia by bola "veľmi vážnou chybou".
Aktuálnu situáciu zároveň prirovnal k atmosfére spred desiatich rokov pred útokom na Irak a k tej z roku 2011 v prípade Líbye.
Americké ministerstvo zahraničných vecí v pondelok odložilo stretnutie s ruskými diplomatmi o plánoch na mierovú konferenciu o ukončení občianskej vojny v Sýrii. Dôvodom sú práve konzultácie o reakcii na chemickú útok.
Inšpektori nepovedia, kto útočil Tím inšpektorov OSN v pondelok navštívili jedno z miest chemického útoku, damaské predmestie Muádamíja.
Zasiahnutým ľuďom i z tiel obetí odobrali vzorky, informovala agentúra Reuters. Čakal na nich dav ľudí, ktorí chceli útok dosvedčiť.
Povstalci tvrdia, že pri minulotýždňovom útoku toxickým nervovým plynom zahynuli stovky ľudí.
Prijatie pacientov s neurotoxickými syndrómami cez víkend potvrdila aj humanitárna organizácia Lekári bez hraníc.
Inšpektori OSN nemajú mandát povedať, kto za útokom bol, len to, či sa stal. Správu by mali predložiť v polovici tohto týždňa.