Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
VARŠAVA, BRATISLAVA. Za jeho líderstva sa Občianska platforma stala najúspešnejšou stranou v Poľsku od pádu komunizmu. Vôbec ako prvý politik bol premiérom dvakrát po sebe.
V posledných mesiacoch však musel Donald Tusk obiehať celú krajinu a presviedčať svojich spolustraníkov, že je aj naďalej tým pravým mužom na post predsedu strany.
Podľa výsledkov napokon úspešne. Vo výnimočných voľbách, v ktorých sa cez internet a poštou mohlo zúčastniť všetkých 42-tisíc členov strany, napokon získal 79,6 percenta.
Silný signál proti
Jeho súper, líder konzervatívneho krídla strany Jaroslaw Gowin dostal od straníkov podporu 20,4 percenta, čo je viac, ako sa očakávalo.
„Je to silný signál. Z veľkej časti je to výraz nespokojnosti s Tuskom,“ povedal pre Reuters sociológ Andrzej Rychard.
Navyše, na voľbách sa nakoniec zúčastnila len niečo viac ako polovica straníkov. Znamená to, že Tusk nemá podporu úplnej väčšiny strany.
Gowin a jeho krídlo vyčíta premiérovi, že sa odvrátil od ekonomických a kultúrnych hodnôt strany. Nedávno Gowin nepodporil v parlamente vládne zmeny v rozpočte. Mnohí zo strany za to žiadali jeho vylúčenie.
V piatok povedal, že napriek prehre nechce odísť zo strany. Konzervatívnej frakcii prekáža, že strana neobhajuje protrhovú ekonomiku, že podporuje registráciu homosexuálov či štátne financovanie oplodnenia in vitro.
Strácajú na Kaczyńského
Voľby lídra najsilnejšej strany, aké doteraz v Poľsku nezažili, mali pôvodne ukázať jej silu. V posledných mesiacoch totiž stráca.
V prieskumoch ju predbehla pravicová opozičná strana Právo a spravodlivosť expremiéra Jaroslawa Kaczyńského, naposledy o 11 percent.
Experti však teraz hovoria, že veľkolepé vnútrostranícke voľby stranu skôr oslabili. „Nápad to bol dobrý, vykonanie slabé. Voľby mali učiť demokracii, no ukázali skôr, ako robiť politiku, ktorá oslabí stranu,“ povedal pre portál wpolytice.pl politológ Kazimierz Kik.