BEJRÚT. Sýrski aktivisti tvrdia, že odobrali vzorky tkanív z obetí údajného útoku chemickými zbraňami a chcú ich odovzdať tímu inšpektorov OSN. Tí sídlia v hoteli vzdialenom niekoľko kilometrov od oblasti, kde k stredajšiemu údajnému útoku došlo.
Pre agentúru Reuters to dnes povedal aktivista abú Nidál.
Aktivisti: Rozhoduje každá minúta "Hovorili sme s tímom inšpektorov, pripravili sme vzorky vlasov, kože a krvi, ktoré sme prostredníctvom dôveryhodného kuriéra tajne prepravili naspäť do Damasku," povedal Nidál.
Aj ďalší aktivisti zabezpečili vzorky tkanív, ale, ako uviedli, nevedeli nájsť spôsob, ako sa dostať do hotela, v ktorom je ubytovaný monitorovací tím.
Experti na chemické zbrane hovoria, že záleží na každej minúte - čím dlhšie to trvá, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa vzorky kontaminujú, ak s nimi bude niekto manipulovať.
Rusko mení postoj, chce vyšetriť útok Ruské ministerstvo zahraničia vyzvalo na nezávislé vyšetrenie údajného chemického útoku v Sýrii expertmi OSN.
V stanovisku zverejnenom v piatok uviedlo, že minister Sergej Lavrov a jeho americký kolega John Kerry vo štvrtok telefonicky prediskutovali situáciu a zhodli sa na tom, že vyšetrenie je v ich "spoločnom záujme".
V stanovisku sa tiež píše, že Rusko vyzvalo vládu prezidenta Bašára Asada, aby s expertmi spolupracovala, otázna však ostáva ochota opozície, "ktorá musí zaistiť bezpečný prístup misii na miesto incidentu". Rusko je kľúčovým spojencom Asada na medzinárodnej scéne.
Generálny tajomník OSN v piatok uviedol, že použitie chemických zbraní v Sýrii by znamenalo "zločin proti ľudskosti" a dodal, že s vyšetrovaním údajného útoku sa "nesmie strácať čas".
"Útok si podľa opozície v stredu pri Damasku vyžiadal stovky mŕtvych civilistov. Asadova vláda zodpovednosť zaň odmieta. Správy o udalosti vyvolali veľké medzinárodné pobúrenie, pričom Francúzsko dokonca pohrozilo použitím sily, ak by sa tieto informácie ukázali byť pravdivé.
Spojené štáty tlačia na OSN Americký prezidenta Barack Obama okamžite nariadil tajným službám USA, aby pravdivosť tvrdení o útoku overili, uviedli jeho spolupracovníci.
V piatok vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby zistilo, či pri konflikte v Sýrii boli použité chemické zbrane. V rozhovore pre televíziu CNN tiež vyzval vládu sýrskeho prezidenta Bašára Asada, aby umožnila úplné vyšetrovanie.
"Čo sme videli, naznačuje, že je to jasne veľká udalosť vyvolávajúca veľké znepokojenie," povedal Obama v súvislosti s obvineniami opozície, že sýrska armáda tento týždeň pri útoku pri Damasku použila jedovatý plyn.
USA sa prostredníctvom OSN snažia dosiahnuť, aby sýrska vláda umožnila vyšetrovanie miesta údajného chemického útoku, uviedol Obama. Spoluprácu však podľa neho vzhľadom na konanie Damasku v minulosti neočakávajú.
Británia: Ide o chemický útok Británia sa domnieva, že Asadove sily sú zodpovedné za útoky chemickými zbraňami na povstalcami ovládaných predmestiach Damasku, uviedol dnes britský minister zahraničných vecí William Hague. Sýrska vláda podľa neho "niečo skrýva".
"Viem, že niektorí ľudia vo svete by radi povedali, že toto je nejaká konšpirácia vytvorená opozíciou v Sýrii. Myslím si, že pravdepodobnosť toho je mizivo malá, a preto sa domnievame, že je to chemický útok Asadovho režimu," vyhlásil Hague.
Šéf britskej diplomacie tiež varoval, že inšpektori OSN musia dostať rýchlo prístup k miestu údajného útoku, pretože dôkazy by mohli byť znehodnotené alebo ukryté zodpovednými.
Británia preto plánuje ešte na dnes naliehavé rozhovory s generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-munom, ministrom zahraničných vecí USA Johnom Kerrym a šéfom katarskej diplomacie.
Americký fotograf utiekol svojim islamistickým únoscom Únoscovia napojení na al-Káidu amerického fotografa obvinili, že je špiónom tajnej služby CIA.
BEJRÚT. Americký nezávislý fotograf Matthew Schrier utiekol sýrskym islamistom, ktorí ho zajali v decembri minulého roka a ešte stále zadržiavajú jeho amerického spoluväzňa. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na denník New York Times.
Schrier povedal, že jeho únoscovia z organizácie Džabhat an-Nusrá, militantnej skupiny spojenej s al-Káidou, ho obvinili, že je špiónom tajnej služby CIA. Vo vojnovej zóne bol prvý raz a nevyslalo ho tam žiadne médium. Militanti ho zajali, keď autom odchádzal z Aleppa.
Fotografovi sa 29. júla sa podarilo vykĺznuť cez dieru v pivničnom okne, ktorú vytvoril rozpletením drôtenej sieťky, ale jeho krajan, ktorého meno denník neuviedol, sa z cely nedostal. Schrier šiel pešo, až kým nestretol iných vzbúrencov, ktorí ho dopravili k tureckým hraniciam.
Oboch Američanov ich väznitelia občas bili a vystavovali elektrošokom. Keď ich obliekli do väzenských kombinéz, aké sa nosia v americkej väznici na Guantáname, nakrútili s nimi videozáznam, na ktorom sa museli sa na priznať, že sú špióni. Schrier uviedol, že okrem iného ho bili po chodidlách, pričom kľačal v pneumatike od auta.
Schrierov únos, o ktorom médiá doteraz neinformovali, bol od vypuknutia občianskej vojny v Sýrii jedným z viacerých únosov občanov západných krajín na rebelmi ovládanom území. Schrierovi únoscovia maskovali jeho trápenie tým, že odosielali e-maily z jeho konta.
Zároveň prenikli do jeho účtu elektronického bankovníctva a z konta na portáli eBay nakupovali počítače a náhradné diely na autá. Vypočúvali ho ľudia, ktorí hovorili plynule po anglicky. Domnieva sa, že to boli Kanaďania.
Niekoľkokrát ho presťahovali z miesta na miesto a často ho väznili so Sýrčanmi obvinenými z ozbrojenej podpory Asadovho režimu. Schrier povedal, že ho istý čas väznila iná skupina vzbúrencov nazývaná Ahrár aš-Šám .
Situácia sa mierne zlepšila, keď konvertoval na islam a dostal anglický preklad Koránu.
TASR