LONDÝN. Británia prevádzkuje na Blízkom východe tajnú základňu, ktorej úlohou je sledovať internetovú a telefonickú komunikáciu a získané informácie poskytovať USA.
Informuje o tom vo štvrtok britský denník Independent.
Odvoláva sa na dokumenty od bývalého spolupracovníka amerických tajných služieb Edwarda Snowdena.
Z Británie do NSA
Podľa nich sa Briti "napichli" na optický kábel pod vodnou hladinou a monitorujú komunikáciu v regióne.
Údaje následne posielajú do Vládnej komunikačnej centrály (GCHQ) v západnom Anglicku a tá ich poskytuje svojim americkým náprotivkom v Národnej bezpečnostnej agentúre (NSA).
Britská vláda tvrdí, že základňa je kľúčovým prvkom v boji proti terorizmu a vytvára veľmi dôležitý systém "skorého varovania" pred možnými útokmi po celom svete.
Vplyvný denník však odmietol upresniť krajinu, kde sa tajné zriadenie vlády Spojeného kráľovstva nachádza.
Operácia zhromažďovania údajov na Blízkom východe patrí k internetovému projektu za miliardu libier, ktorý GCHQ stále buduje. Ide o súčasť sledovacieho a monitorovacieho systému s krycím názvom Tempora, ktorého širším cieľom je celosvetové zachytávanie digitálnej komunikácie.
Zdroje zo spravodajských služieb popreli, že by zámerom bolo celoplošné zhromažďovanie všetkej komunikácie, a zdôraznili, že operácie je zameraná na oblasti bezpečnosti, terorizmu a organizovaného zločinu, dodáva The Independent.
Guardian musel zničiť materiály
Začiatkom tohto týždňa vyvolalo pobúrenie odhalenie, že vláda donútila denník Guardian zničiť materiál obsahujúci tajné informácie o činnosti amerických spravodajských služieb, ktoré im poskytol Snowden.
Vrátenie alebo zničenie dokumentov bolo údajne požiadavkou "veľmi vysokého vládneho predstaviteľa".
Guardian totiž stojí za júnovým odhalením špionážnych programov NSA a GCHQ, ktorých terčom je komunikácia miliónov bežných ľudí. Jeho zdrojom boli pritom tisíce dokumentov pochádzajúcich od Snowdena.
Tridsaťročnému Američanovi za ich poskytnutie vo vlasti hrozí tvrdý postih, po niekoľkotýždňovom ukrývaní na jednom z moskovských letísk však 1. augusta získal dočasný azyl v Rusku.