Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom o 18:55
KÁHIRA, TEL AVIV. To, čo sa zdalo krátko po egyptskej revolúcii v roku 2011 nepredstaviteľné, sa stáva realitou.
Opäť vládne armáda, bez súdu zatýka odporcov, zaviedla mimoriadny stav a z väzenia sa dostal zvrhnutý diktátor Husní Mubarak.
Toho po revolúcii súdili za objednanie vrážd demonštrantov a korupciu.
Kým v prvom prípade ho ešte čaká proces, v druhom prokuratúra obvinenie stiahla a súd rozhodol, že Mubarakovu väzbu netreba naťahovať.
Nie celkom slobodný
Mubarak (85)
K moci sa dostal v roku 1981 po atentáte na jeho predchodcu Anvara Sadáta.
Vládol 30 rokov, zvrhli ho demonštrácie v roku 2011.
Posledných sedemnásť mesiacov strávil vo väzení. Vinili ho z korupcie a z objednania vraždy demonštrantov.
Vo štvrtok si po exprezidenta, ktorý je v zlom zdravotnom stave, prišiel priamo do väznice vrtuľník a odviezol ho zatiaľ do nemocnice.
Nie je ešte slobodný, generáli rozhodli, že zatiaľ bude v domácom väzení.
Paradoxne, umožnil im to nedávno znovu zavedený mimoriadny stav, ktorým si práve Mubarak tridsať rokov upevňoval moc.
V krajine sa už teraz odohrávajú krvavé potýčky, armáda preto nechce, aby prepustenie bývalého diktátora vyvolalo ďalšie.
Ahmad Mahír, jeden z lídrov revolúcie z roku 2011, priznáva, že je šokovaný, ale do ulíc sa tentoraz nechystá.
„Ak sa teraz niekto odváži vysloviť názor proti vláde, prezidentovi alebo armáde, obvinia ho z vlastizrady a z toho, že je prívržencom Moslimského bratstva,“ povedal pre New York Times.
Dostať nálepku islamista po nedávnych masakrách, keď armáda zabila stovky členov bratstva, teraz v Egypte stačí na to, aby človek skončil bez dôkazov vo väzení.
Podobne vládol Mubarak, ktorý sa rovnako ako teraz armáda spoliehal na prakticky neobmedzené právomoci výnimočného stavu.
Opakovane sa nechával zvoliť v zmanipulovaných voľbách, cenzuroval médiá a tvrdo prenasledoval svojich politických oponentov vrátane Moslimského bratstva. Jeho rodina sa vraj podieľala na korupcii, zneužívaní verejných zdrojov a ďalšom nelegálnom obohacovaní.
Stratená krajina
Sú však aj Egypťania, ktorých prepustenie Mubaraka z väzenia potešilo. S nostalgiou na neho spomínajú dokonca aj ľudia, ktorí ho nepodporovali a vo voľbách po jeho páde volili islamistov. ň
Podľa nich bola v Egypte lepšia bezpečnostná aj ekonomická situácia. „Bez neho je krajina úplne stratená,“ cituje AP Mustafu Muhseína, ktorý pred väznicou oslavoval prepustenie.
Mubarak však oddychovať veľmi nebude. Už v nedeľu sa vráti do súdnej siene, kde odvolací súd bude opäť posudzovať jeho vinu za smrť niekoľkých stoviek demonštrantov pri protivládnych demonštráciách zo začiatku roka 2011.
Mubaraka nakladajú do vrtuľníka. FOTO: TASR/AP