Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom o 18:58
PEKING, BRATISLAVA. Aj keď ide o politicky najcitlivejší proces v Číne za posledné desaťročia, očakávalo sa, že prebehne pokojne.
Dva dni vypočúvania, počas ktorých sa čakalo, že sa Po Silaj prizná k vražde, ku korupcii a k zneužitiu právomocí. Podobne, ako to pred rokom urobila jeho manželka Ku Kchajlaj.
Namiesto toho sa bývalý šéf strany v tridsaťmiliónovej megalopole Čchungčing začal brániť. Obvinenia odmietol a aj manželkino tvrdenie, že v trezore mali v hotovosti prijaté úplatky, označil za absurdné.
Straníkov sa nebál
Pre komunistickú stranu je Poov prípad nepríjemný. Ešte pred dvoma rokmi mal našliapnuté do najužšieho vedenia krajiny.
Popularitu si vybudoval tým, že povzbudzoval nacionalizmus (chvíľami sa vracal k praktikám Maovej éry) a najmä bojom proti korupcii. Zasahoval aj proti straníkom.
Jeho pád sa začal smrťou britského obchodníka Neila Heywooda, ktorý zomrel v novembri 2011 za nejasných okolností. Po a jeho manželka s ním obchodovali, vraj sú vinní aj z jeho smrti.
V roku 2012 prišiel aj jeho politický pád, keď sa na jeseň rozhodovalo o nových členoch vedenia, nebol už ani v strane.
Strana a súdnictvo
Strana ovláda súdnictvo, obvineného len zriedka prepustia. To sa neočakáva ani v tomto prípade, hovorí sa o treste smrti. Výsluch svedkov má trvať len dva dni, verdikt bude v septembri.
Proces priťahuje veľkú pozornosť, súd podrobnosti zverejňuje na sieti Weibo, kde ho online sledovali státisíce ľudí. Zahraničných novinárov však do siene nepustili.