TOKIO, BRATISLAVA. Problémy v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima sú zrejme vážnejšie, než úrady i majiteľ nukleárneho zariadenia pôvodne predpokladali. Japonský Úrad pre jadrový dozor totiž zvýšil závažnosť incidentu na tretí stupeň zo sedembodovej stupnice.
Únik najmenej troch stoviek ton rádioaktívnej vody zo zberných nádrží tak predstavuje „vážny incident“. Ďalším stupňom by už bola nehoda s lokálnymi následkami.
Unikala najmenej mesiac
„Dosiaľ sme mali štyri podobné úniky,“ uznala podľa The Japan Times energetická spoločnosť Tepco, ktorá fukušimskú elektráreň prevádzkuje. „Problémom však je, že teraz nám trvalo zhruba mesiac, kým sme naň vôbec prišli.“
Únik rádioaktívnej kvapaliny, ktorou chladili zničené reaktory elektrárne, priznala firma v pondelok. V utorok zistila, že v jednej z oceľových nádrží chýba ďalších desať ton kontaminovanej vody, čo znamená, že zamorená kvapalina do okolia stále preniká.
Navyše, ani včera Tepco nedokázalo odhaliť príčinu úniku, tvrdí však, že výkonné čerpadlá a vrecia s pieskom dokážu zabrániť väčšej kontaminácii okolia.
Odstraňovať desaťročia
Jadrovú elektráreň zničila v marci v roku 2011 po silnom zemetrasení vlna cunami. Prívalová voda zabránila riadnemu chladeniu jadrových reaktorov a tri zo šiestich sa čiastočne roztavili.
Nasledoval únik radiácie, zamorenie okolia a rozsiahla evakuácia obyvateľov z okolia elektrárne.
Odborníci odhadujú, že odstraňovanie následkov po nehode - roztavenie reaktorov predstavovalo najvyšší, siedmy stupeň stupnice - môže trvať roky.