Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom SME.
MNÍCHOV, BRATISLAVA. Max Mannheimer sa narodil v Československu. Prežil tri koncentračné tábory: v Terezíne, vo Varšave a v Dachau. Z ôsmich príslušníkov jeho židovskej rodiny prežili len dvaja: on a jeho brat. Dnes má Max Mannheimer 93 rokov a žije v Nemecku. Rozpráva a píše knihy o tom, čo prežil. Aby sa nezabudlo.
V Dachau o nacistických zverstvách hovoril Horstovi Köhlerovi, bývalému nemeckému prezidentovi, ktorý v roku 2010 ako prvá hlava štátu koncentračný tábor navštívil.
Včera po Dachau na vozíčku sprevádzal Angelu Merkelovú, ktorá vzorový tábor nacistov navštívila ako prvá nemecká kancelárka.
Model pre tábory smrti
Dachau fungoval dvanásť rokov, od nástupu Hitlera k moci až do konca druhej svetovej vojny. Bol modelom pre ďalšie koncentračné a pracovné tábory. Z 200-tisíc väzňov tu zavraždili 43-tisíc Židov a odporcov nacistického režimu z Nemecka i okupovaných území. „Cítim smútok a hanbu,“ povedala podľa DPA Merkelová a pripomenula, že „mladí musia vedieť, aké utrpenie vzišlo z Nemecka“.
Kritika opozície
Za návštevu Dachau kancelárku Merkelovú tvrdo kritizovala opozícia. Preto, že ho navštívila medzi dvoma predvolebnými mítingmi. Najprv bola v Erlangene pri Norimbergu a z koncentračného tábora šla do mesta Dachau na predvolebný míting v pivnom stane, aby pred septembrovými voľbami podporila sesterskú CSU v Bavorsku. „Je to nechutná a nemožná kombinácia,“ povedala pre médiá politička Zelených Renate Künastová.
Merkelovej sa zastali tí, čo holokaust prežili, a židovské obce. „Budem posledný, kto by návštevu prvého kancelára v Dachau kritizoval,“ povedal pre Spiegel Online Dieter Graumann z Centrálnej židovskej rady v Nemecku.