Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom
PRAHA, BRATISLAVA. Po troch rokoch čakajú Česko predčasné voľby.
Rozhodujúci krok v utorok urobili poslanci, keď 140 hlasmi schválili prvýkrát v histórii Česka rozpustenie poslaneckej snemovne.
Ukončili politickú krízu po páde pravicovej vlády Petra Nečasa a vymenovaní úradníckej vlády Jiřího Rusnoka, ktorá však dôveru parlamentu nezískala.
Prezident Miloš Zeman má teraz dva týždne, aby formálne rozpustil snemovňu a vyhlásil termín predčasných volieb. Už v predstihu hovoril o termíne 25. a 26. október.
Česi voľby chcú
Predčasné voľby podporuje podľa bleskového prieskumu agentúry Median pe Český rozhlas 72 percent Čechov a rovnaký počet hlásil, že na jeseň pôjde voliť, čo by bol voličský rekord, ktorý by mohol ovplyvniť výsledky volieb.
O predčasné voľby má podľa prieskumu záujem aj 40 percent tých voličov, čo pri posledných voľbách v roku 2010 k urnám neprišli.
„Keby sa to naplnilo, tak by mohlo nastať určité preskupenie voličov. A mohlo by to prospieť ľavici, pretože hlavne jej voliči boli medzi tými, čo v roku 2010 nevolili,“ povedal pre Český rozhlas Daniel Prokop z agentúry Median.
Predčasné voľby včera po niekoľkohodinovej diskusii odsúhlasili sociálni demokrati (ČSSD), komunisti (KSČM), poslanci TOP 09, Vecí verejných a osem nezaradených poslancov.
Občianski demokrati (ODS) pred hlasovaním opustili sálu. Predčasné voľby nepodporili, pretože je podľa nich ohrozené prijatie niektorých zákonov, napríklad Občianskeho zákonníka.
Proti ako jediná z ODS hlasovala Miroslava Němcová.
Schvaľuje Senát
Politici i politológovia upozorňujú, že prezident Zeman teraz získa na dva mesiace veľkú moc.
V krajine bude o návrhoch rozhodovať vláda Jiřího Rusnoka, ktorá je blízka prezidentovi, horná komora parlamentu Senát, kde má väčšinu ľavica a podpisovať ich bude prezident.
Podľa politológov môže „neodkladné zákonné opatrenia“ vydávať Senát na návrh vlády, novozvolená snemovňa by ich musela potvrdiť. V predčasných voľbách je veľmi pravdepodobné víťazstvo ľavice.
Premiér Rusnok si už podľa ihned.cz dohodol s predsedom Senátu Milanom Štěchom (ČSSD), že zriadia rýchlu informačnú linku, aby proces schvaľovanie trval čo najkrajšie.
„Nechcem prezidenta z ničoho obviňovať, faktom však je, že sa pre neho rozpustením Snemovne otvoril priestor. A Miloš Zeman už ukázal, že sa vo svojej funkcii správa aktivisticky a pohybuje sa na hranici pravidiel,“ povedal pre MF Dnes politológ Tomáš Lebeda.
V čase, keď poslanci diskutovali o rozpustení snemovne, prezident Zeman na svojom profile na Facebooku vyhlásil, že sa teší, ako sa „podarí zabrániť zrušeniu dane z dividend, ktoré sa niekedy označujú ako posledný Kalouskov tunel, pretože ja som prezidentom dolných desať miliónov občanov a tí dividendy väčšinou nepoberajú“. Daň z dividend by mala prestať platiť od nového roka.
Česi sa Zemanovho postoja neobávajú. Podľa Medianu jeho kroky začiatkom augusta podporila polovica opýtaných.
Podrobné informácie nájdete na iDnes.cz