SME
Nedeľa, 15. september, 2019 | Meniny má Jolana
SME U SUSEDOV - KRIŠTÁĽOVÝ SVET SWAROVSKI

U Swarovských sa všetko trbliece, nacistická minulosť sa tají

O súkromí firmy, ktorej kamene zdobia lustre Kremľa či pupok Britney Spearsovej, sa veľa nehovorí.

Krištáľový dom s 595 zrkadlami.Krištáľový dom s 595 zrkadlami.(Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Múzeum v mestečku Wattens navštívilo 11 miliónov turistov, aby si pozreli, prečo je Swarovski národným symbolom Rakúska. O súkromí firmy, ktorej kamene zdobia lustre v Kremli či pupok Britney Spearsovej, sa veľa nedozvedia.

zsilleova.jpg
Miriam Zsilleová, redaktorka denníka SME

Keď slávny rakúsky umelec André Heller v jednej z tmavých miestností nechal pribiť na stenu konskú podkovu, želal si, aby múzeum, ktoré navrhol, denne navštívilo aspoň 200 ľudí. To bolo v roku 1995.

Dnes je Krištáľový svet rodiny Swarovských v tirolskom mestečku Wattens druhým najnavštevovanejším miestom v Rakúsku po viedenskom Schönbrunne. Denne ho navštívi štyri­ až šesťtisíc turistov.

„Slováci? Veľmi málo, z nášho regiónu skôr Česi a Maďari, ale Slovákov dostanem na starosť len občas,“ hovorí Mária Kamenschek z Nových Zámkov. V Rakúsku žije a pracuje tridsať rokov. Posledných päť rokov sprevádza návštevníkov Krištáľového sveta v slovenčine, maďarčine a nemčine.

Umenia a krištáľ

Krištáľový svet nie je klasickým múzeom o histórii jednej z najznámejších a najbohatších rodín, ktorá sa stala národným symbolom Rakúska. Je to ukážka mnohých spôsobov, ako sa dá krištáľ prepojiť s umením.

V 14 tmavých miestnostiach na vás zapôsobí hra svetiel, techniky, hudby a malieb asi od 30 slávnych umelcov ako najznámejší surrealistický maliar Salvador Dalí, americký umelec Keith Haring, britský hudobný producent Brian Eno či módny návrhár Alexander McQueen.

Vo vstupnej hale nájdete najväčší krištáľ, aký kedy ručne vybrúsili a cez zväčšovacie sklo si hneď vedľa neho pozriete i najmenší krištáľ na svete. Najväčší sa dostal do Guinnessovej knihy rekordov s 300-tisíc karátmi, najmenší má 0,00015 karátu.

Na stene za krištáľmi visí obraz od Andyho Warhola, písací stroj vykladaný krištálikmi. To všetko oproti stene, ktorá je 42 metrov dlhá a 12 široká. Je v nej 12 ton odpadu z krištáľov, ktoré celú miestnosť rozžiaria.

najvacsi.jpg

V múzeu je najväčší krištáľ, zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov.

Svadby v krištáli

Najväčší dojem v múzeu, kde sa všetko trblieta, robí miestnosť Krištáľový dom. Pred vami i nad vami je 595 zrkadiel, ktoré vyvolávajú pocit, že ste do krištáľu vstúpili. Láme sa tu svetlo a je tu výborná akustika.

Vyskúšala si ju svetoznáma sopranistka Jessye Normanová, keď v tejto miestnosti naspievala záverečnú áriu z opery Dido a Aeneas od Henryho Purcella. Samozrejme, na sebe mala šperky a ozdoby Swarovski.

„Akustiku využívajú často aj slávne páry či politici, ktorí si tu nechávajú organizovať svadby. Ich áno znie veľmi jasne,“ smeje sa sprievodkyňa Mária.

Krištáľový svet poteší najmä deti, ktoré majú vstup do múzea do 15 rokov zadarmo. Či je to miestnosť s predmetmi tirolského obra, hrdinu miestnej bájky, krištáľové divadlo od rakúskej umelkyne Susanne Schögnerovej alebo ľadová ulička, kde sa vám pod nohami objavujú krištáľové stopy.

Swarovski mal byť český

Až v poslednej miestnosti múzea sa dozviete niečo o zakladateľovi slávneho rodu Danielovi Swarowskom (1862 - 1956). I o tom, ako málo chýbalo, aby bol dnes Swarovski slávny český, a nie rakúsky koncern s pobočkami v 40 krajinách sveta.

Swarovski sa totiž narodil v českej dedinke Jiřetín pod Bukovou neďalekého Jablonca nad Nisou, českého mesta presláveného sklom a bižutériou. Mal 18 rokov, keď ako umelecký sklár začal premýšľať, ako by sa bižutérne kamene dali brúsiť inak ako ručne a ich výroba nebola taká drahá.

Brusič skla poháňaný elektrinou bol vynález, ktorý z mladého Swarovského a ďalších generácií urobil siedmu najbohatšiu rodinu v Rakúsku s majetkom v hodnote 2,5 miliardy eur. Dnes okrem šperkov a krištáľu vyrába aj brúsne či rezacie nástroje a optické prístroje.

Prečo si Swarovski nevybral Česko, opísal takto: „Bolo nám jasné, že môj vynález by v severočeskej oblasti skla niekto rýchlo napodobnil a v Čechách nám chýbala na prevádzku stroja taká potrebná vodná energia.“

Po Linzi, Salzburgu či Grazi Swarovski našiel to, čo hľadal, v malej dedinke Wattens v Tirolsku, kde žilo asi 700 ľudí. V lacnej budove skrachovaných lodeníc založil skromný podnik s piatimi zamestnancami.

„Za rok už mal sto pracovníkov, teraz ich má 28-tisíc,“ hovorí Mária, ktorá vo Wattense žije so svojím rakúskym manželom.

mickey.jpg

Firmu preslávili rôzne figúrky a rozprávkové postavičky z krištáľu, ktoré sa dajú kúpiť v obchode.

Obchodná značka

Mestečko so 7500 obyvateľmi z krištáľu žije. Je tu fabrika s troma tisíckami zamestnancov a múzeum, ktoré od jeho vzniku v roku 1995 navštívilo jedenásť miliónov turistov. Múzeum, kde zaplatíte vstupné 11 eur, je otvorené každý deň aj na Vianoce a Nový rok.

„Kedysi chodili hlavne Američania, teraz vedú Číňania, Kórejčania, Indovia či turisti zo Saudskej Arábie a, samozrejme, solventní Rusi,“ hovorí Mária.

Turisti nechodia len pre múzeum, vo Wattense je aj najväčší obchod s originálnymi šperkami Swarovski, ale aj s drahými, ale kvalitnými ďalekohľadmi, pre ktoré sem chodia nadšenci zo Spojených štátov. Z ceny vstupného môžete v obchode dve eurá použiť na nákup.

Vedľa obchodu je lóža pre VIP, výhradne pre členov Swarovského klubu. Tí majú vstup do múzea zadarmo, dostanú k tomu kávu a malé občerstvenie a môžu si kúpiť známe figúrky, ktorých už vo firme vymysleli viac ako 200.

Mária Kamenschek pre rodinu Swarovských robí rada. Hovorí, že sa jej nikde nepracovalo tak dobre ako práve vo Wattense.

„Rodina sa k zamestnancom správa veľmi dobre a nikomu tu neprekáža, že ste cudzinec, naopak, tu je to výhoda,“ hovorí, keď sa zdraví s kolegyňami z Bulharska či z Ruska. V múzeu Swarowski pracujú ľudia z 33 krajín sveta. Tak, aby mal každý turista sprievodcu v rodnej reči.

Swarovski a nacisti

Mária hovorí, že kamkoľvek s manželom vycestujú a povedia, že sú z Tirolska, hneď s tým každý spojí šperky Swarovski. Lustre tejto firmy nájdete v ruskom Kremli, ozdoby na vianonočnom stromčeku v americkom Rockefellerovom centre, ale aj na pupku Britney Spearsovej.

Pre Rakúsko je to obchodná značka známa po celom svete. A využívajú ju aj rakúski diplomati.

„Často som Swarovských používala ako príklad úspešnej medzinárodnej firmy, ktorá robí skvelé meno malému Rakúsku. Ako vysoko kvalifikovaná a špecializovaná firma je jednou z mnohých, hoci menších skvelých rakúskych firiem. Ďalej nie je netypické, že rodina Swarovských pochádza z dnešnej Českej republiky. Toto medzinárodné pozadie mnohých dnešných Rakúšanov je dôležitou súčasťou našej identity,“ hovorí Gabriele Matznerová-Holzerová, dlhoročná diplomatka, ktorá spôsobila v Moskve, New Yorku, Londýne a v rokoch 1997 až 2001 aj v Bratislave.

O Swarovských nehovorí len v dobrom. „Netreba zabúdať, že niektorí členovia rodiny Swarovských sympatizovali a spolupracovali s nacistami, čo sa ešte ako súčasť histórie spracováva. Aj to je časť našej histórie,“ dodáva.

babika.jpg

Súkromie nie je verejné

Firma Swarovski je jediná z firiem v Tirolsku, ktorá až do roka 2011 nedovolila nahliadnuť do archívov firmy a spracovať úzku spoluprácu s nacistickou NSDAP, na ktorej dobre zarobila.

Podľa rakúskeho historika Horsta Schreibera, ktorý sa venuje obdobiu nacizmu, bolo členmi NSDAP päť príslušníkov rodiny Swarovských vrátane vtedajšieho šéfa firmy Alfreda Swarovského, ktorý viedol aj hospodársku komoru v Tirolsku.

Firma v čase vojny exportovala do celého sveta vrátane Spojených štátov a mala miliónové zisky.

V múzeu vo Wattense sa o tejto kapitole rodiny Swarovských nedozviete nič ani o tom, ako dnes žije piata generácia, ktorá firmu vedie. Krištáľový svet jednej z najbohatších rakúskych rodín je dobre utajený.

Sprievodkyne v múzeu a zamestnanci o súkromí rodiny hovoriť nesmú. „Vždy radi a podrobne informujeme o veľkom svete produktov Swarovski. Súkromný život rodiny a jej členov verejný nie je,“ hovorí Marion Plattnerová z firmy Swarovski.

Novinár Christoph Thanei vie prečo. „Rodina mala vždy dobrý imidž, až kým si Fiona nezobrala za manžela bývalého ministra financií Karla-Heinza Grassera zo strany Slobodných ešte za éry Jörga Haidera,“ hovorí.

Grassera dodnes vyšetrujú za korupciu a zneužitie verejnej funkcie. Úrady idú po ňom a jeho manželke tak nekompromisne, že už opustili Viedeň a radi by obaja opustili aj Rakúsko. Keby mohli.

Pomáha turizmu

Vo Wattense či v Tirolsku Swarovských chvália. Je to firma, ktorá dáva prácu a pomáha miestnemu turistickému ruchu pritiahnuť do Tirolska návštevníkov z celého sveta. Ako miesto, ktoré musíte počas dovolenky vidieť, ho majú uvedené aj v hoteli v Berwangu, ktorý je od múzea vzdialený asi sto kilometrov.

„Keď som pred dvoma rokmi hotel kupoval, rozhodovali dve veci: idylické miesto, čo Berwang je, a blízkosť atrakcií. Krišťálový svet Swarovski určite takou atrakciou je,“ hovorí Peter Witt, nemecký podnikateľ, ktorý sa po dlhoročnom pôsobení v Spojených štátoch usadil v tirolskom Berwangu a návštevu Krištáľového sveta odporúča vždy, keď počasie nepraje túram do nádherných tirolských Álp.

Vtedy dostane prednosť trblietavý svet dobre utajenej rodiny Swarovských.

muzeum.jpg

Múzeum zvonku chráni obor z tirolskej bájky.

Firmu vedie nová generácia Swarovských

Úspešnú firmu vedie štvrtá a piata generácia. Najhoršie meno jej robí Fiona Swarovski.

mar.jpgMarkus Langes-Swarovski (39),
pravnuk zakladateľa firmy Daniela Swarovského, prebral ako 28-ročný vedenie firmy po svojom otcovi, dlhoročnom úspešnom šéfovi firmy Gernotovi. Vyštudoval umenie a reklamu v Mníchove, vo firme prešiel všetkými pozíciami, aby sa pripravil na prevzatie firmy. Charizmatický muž sa vyjadruje zásadne k záležitostiam firmy a biznisu, o jeho súkromí sa veľa nevie. Minulý rok sa potichu znova oženil, keď si zobral rakúsku topmodelku Juliu Ronacher. Ženatý bol predtým dvakrát, dvakrát si zobral tú istú ženu, Nemku Caroline, s ktorou má dve deti.

fiona.jpgFiona Swarovski (48),
krištáľová princezná zdedila po svojej matke Marine Giori (sestre Gernota) 13 percent majetku firmy, čo je druhý najväčší podiel. Talianske médiá ju volajú La Fiona a z klanu Swarovských je najčastejšie na titulných stranách európskych bulvárov pre nákladný životný štýl. Podnikateľka a módna návrhárka má tri štátne občianstva a hovorí piatimi jazykmi, ale vnímajú ju ako čiernu ovcu rodiny. Po dvoch talianskych manželstvách si vzala bývalého ministra financií Karla-Heinza Grassera. V časoch, keď ako minister financií zavádzal v Rakúsku úsporné opatrenia, chodieval s Fionou na drahé nákupy do New Yorku. Fiona má štyri deti. Minulý rok zorganizovala prvý charitatívny bál pre zvieratá.

nadja.jpgNadja Swarovski (43),
prvá žena v úzkom vedení firmy, vyrastala v Európe, študovala v Spojených štátoch umenie, jazyky, marketing a gemológiu (veda o drahých kameňoch). Vo firme má na starosti módne kolekcie, kolekcie šperkov a nábytku. Opakuje, že do vedenia firmy patrí, keďže 88 percent klientov firmy Swarovski sú ženy. Nadja žije v Londýne, má tri deti. Keď sa jej opýtajú na Fionu Swarovski či škandály rodiny v médiách, hovorí, že v Londýne sú celkom iné titulky novín.

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Košický magistrát chce spravovať verejný cintorín a krematórium
 2. Afrika, Ázia a Karibik: Exotické plavby s letenkou a sprievodcom
 3. Kupujete si SUV do mesta? Oplatí sa benzín, diesel alebo hybrid?
 4. V prvom roku fixný výnos až 8,5 % ročne
 5. Predaj firmy jednoducho a bezpečne
 6. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 7. Zázemie vo finančnom sektore je dôležité. Aj pre bývalého vojaka
 8. Vynovený VW Passat: Stovky drobností
 9. Ako si správne sporiť v čase nízkych úrokov?
 10. Máte bolesti hlavy či depresie? Vinníkom môže byť intolerancia
 1. Košický magistrát chce spravovať verejný cintorín a krematórium
 2. Afrika, Ázia a Karibik: Exotické plavby s letenkou a sprievodcom
 3. Koliba Expo pripravuje pripravuje novú ponuku špecialít
 4. Kupujete si SUV do mesta? Oplatí sa benzín, diesel alebo hybrid?
 5. Návod na renováciu starých rodinných domov
 6. Spoločnosť HORNBACH otvorila svoju štvrtú predajňu na Slovensku
 7. SEAT vyriešil problém s bezpečnosťou bezkľúčového prístupu
 8. Pozrite sa, kde všade je vhodná fúkaná izolácia
 9. „SPRAVBYT“ Ospravedlňujeme za nepríjemnosti
 10. Aké to je, byť riaditeľom pobočky banky?
 1. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 10 363
 2. Máte bolesti hlavy či depresie? Vinníkom môže byť intolerancia 10 111
 3. Ako si správne sporiť v čase nízkych úrokov? 8 622
 4. Kupujete si SUV do mesta? Oplatí sa benzín, diesel alebo hybrid? 7 264
 5. Vyhrajte cestu okolo sveta 6 820
 6. Last minute tipy: Top ponuky na koniec leta 4 696
 7. Najlepší slovenský výčapník má 22 rokov. Čapovať ho učila žena 4 622
 8. Ako fungujú platby mobilom? Bezpečnosť majú na prvom mieste 4 532
 9. Vynovený VW Passat: Stovky drobností 4 531
 10. V prvom roku fixný výnos až 8,5 % ročne 4 438

Hlavné správy zo Sme.sk

Rada "vyhýbajte sa stresu" je nanič, vraví psychiater

Rady, ako sa v dnešnej dobe nezblázniť.

Martin Hollý (49) Psychiater a sexuológ, ktorý je vyše desať rokov riaditeľom Psychiatrickej nemocnice Bohnice v Prahe. Absolvoval výcvik v individuálnej i skupinovej psychoterapii. Pôsobil najprv na psychiatrickom oddelení nemocnice v Trenčíne, potom v Psychiatrickej nemocnici Bohnice, kde bol spočiatku na sexuologickom oddelení, neskôr ako vedúci lekár Centra krízovej intervencie. V súčasnosti je jednou z kľúčových postáv reformy psychiatrickej starostlivosti v Česku.
Stĺpček Petra Schutza

Dycky Most si už asi nezaspievame

Dvaja noví podpredsedovia bez minulosti nie sú generačná výmena.

Na snímke zľava predseda strany Most-Híd Béla Bugár, nový podpredseda strany Most-Híd Attila Agócs a podpredseda strany Most-Híd Ábel Ravasz počas tlačovej konferencie po sneme strany Most-Híd v Bratislave 14. septembra.
Na ropné zariadenia zaútočili jemenskí rebeli.

Bugár odkázal Kiskovi, že nemá vynášať, lebo sám zle dopadne

Prípad údajného vydierania exprezidenta rieši NAKA.

Béla Bugár.

Neprehliadnite tiež

Manželka zosnulého tuniského prezidenta Sabsího zomrela v deň volieb

Šázlíja Farhátová Sabsíová bola vdova po prvom demokraticky zvolenom tuniskom prezidentovi.

Ilustračné foto.

V Tunisku začali prezidentské voľby, dôležité pre mladú demokraciu

K dôležitým témam sa mohli kandidáti po prvý raz počas kampane vyjadriť v televízii a rozhlase.

Johnson hovorí o obrovskom pokroku k dohode s Úniou

Britský premiér zdôraznil svoje odhodlanie vyviesť krajinu z Únie 31. októbra.

Novým britským premiérom a lídrom Konzervatívnej strany bude bývalý minister zahraničných vecí a niekdajší starosta Londýna Boris Johnson.
Zlodeji ukradli zlatý záchod v hodnote milión libier (v prepočte približne 1,1 milióna eur).