SME U SUSEDOV - KRIŠTÁĽOVÝ SVET SWAROVSKI

U Swarovských sa všetko trbliece, nacistická minulosť sa tají

O súkromí firmy, ktorej kamene zdobia lustre Kremľa či pupok Britney Spearsovej, sa veľa nehovorí.

Krištáľový dom s 595 zrkadlami.(Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Múzeum v mestečku Wattens navštívilo 11 miliónov turistov, aby si pozreli, prečo je Swarovski národným symbolom Rakúska. O súkromí firmy, ktorej kamene zdobia lustre v Kremli či pupok Britney Spearsovej, sa veľa nedozvedia.

zsilleova.jpg
Miriam Zsilleová, redaktorka denníka SME

Keď slávny rakúsky umelec André Heller v jednej z tmavých miestností nechal pribiť na stenu konskú podkovu, želal si, aby múzeum, ktoré navrhol, denne navštívilo aspoň 200 ľudí. To bolo v roku 1995.

Dnes je Krištáľový svet rodiny Swarovských v tirolskom mestečku Wattens druhým najnavštevovanejším miestom v Rakúsku po viedenskom Schönbrunne. Denne ho navštívi štyri­ až šesťtisíc turistov.

„Slováci? Veľmi málo, z nášho regiónu skôr Česi a Maďari, ale Slovákov dostanem na starosť len občas,“ hovorí Mária Kamenschek z Nových Zámkov. V Rakúsku žije a pracuje tridsať rokov. Posledných päť rokov sprevádza návštevníkov Krištáľového sveta v slovenčine, maďarčine a nemčine.

Umenia a krištáľ

Krištáľový svet nie je klasickým múzeom o histórii jednej z najznámejších a najbohatších rodín, ktorá sa stala národným symbolom Rakúska. Je to ukážka mnohých spôsobov, ako sa dá krištáľ prepojiť s umením.

V 14 tmavých miestnostiach na vás zapôsobí hra svetiel, techniky, hudby a malieb asi od 30 slávnych umelcov ako najznámejší surrealistický maliar Salvador Dalí, americký umelec Keith Haring, britský hudobný producent Brian Eno či módny návrhár Alexander McQueen.

Vo vstupnej hale nájdete najväčší krištáľ, aký kedy ručne vybrúsili a cez zväčšovacie sklo si hneď vedľa neho pozriete i najmenší krištáľ na svete. Najväčší sa dostal do Guinnessovej knihy rekordov s 300-tisíc karátmi, najmenší má 0,00015 karátu.

Na stene za krištáľmi visí obraz od Andyho Warhola, písací stroj vykladaný krištálikmi. To všetko oproti stene, ktorá je 42 metrov dlhá a 12 široká. Je v nej 12 ton odpadu z krištáľov, ktoré celú miestnosť rozžiaria.

najvacsi.jpg

V múzeu je najväčší krištáľ, zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov.

Svadby v krištáli

Najväčší dojem v múzeu, kde sa všetko trblieta, robí miestnosť Krištáľový dom. Pred vami i nad vami je 595 zrkadiel, ktoré vyvolávajú pocit, že ste do krištáľu vstúpili. Láme sa tu svetlo a je tu výborná akustika.

Vyskúšala si ju svetoznáma sopranistka Jessye Normanová, keď v tejto miestnosti naspievala záverečnú áriu z opery Dido a Aeneas od Henryho Purcella. Samozrejme, na sebe mala šperky a ozdoby Swarovski.

„Akustiku využívajú často aj slávne páry či politici, ktorí si tu nechávajú organizovať svadby. Ich áno znie veľmi jasne,“ smeje sa sprievodkyňa Mária.

Krištáľový svet poteší najmä deti, ktoré majú vstup do múzea do 15 rokov zadarmo. Či je to miestnosť s predmetmi tirolského obra, hrdinu miestnej bájky, krištáľové divadlo od rakúskej umelkyne Susanne Schögnerovej alebo ľadová ulička, kde sa vám pod nohami objavujú krištáľové stopy.

Swarovski mal byť český

Až v poslednej miestnosti múzea sa dozviete niečo o zakladateľovi slávneho rodu Danielovi Swarowskom (1862 - 1956). I o tom, ako málo chýbalo, aby bol dnes Swarovski slávny český, a nie rakúsky koncern s pobočkami v 40 krajinách sveta.

Swarovski sa totiž narodil v českej dedinke Jiřetín pod Bukovou neďalekého Jablonca nad Nisou, českého mesta presláveného sklom a bižutériou. Mal 18 rokov, keď ako umelecký sklár začal premýšľať, ako by sa bižutérne kamene dali brúsiť inak ako ručne a ich výroba nebola taká drahá.

Brusič skla poháňaný elektrinou bol vynález, ktorý z mladého Swarovského a ďalších generácií urobil siedmu najbohatšiu rodinu v Rakúsku s majetkom v hodnote 2,5 miliardy eur. Dnes okrem šperkov a krištáľu vyrába aj brúsne či rezacie nástroje a optické prístroje.

Prečo si Swarovski nevybral Česko, opísal takto: „Bolo nám jasné, že môj vynález by v severočeskej oblasti skla niekto rýchlo napodobnil a v Čechách nám chýbala na prevádzku stroja taká potrebná vodná energia.“

Po Linzi, Salzburgu či Grazi Swarovski našiel to, čo hľadal, v malej dedinke Wattens v Tirolsku, kde žilo asi 700 ľudí. V lacnej budove skrachovaných lodeníc založil skromný podnik s piatimi zamestnancami.

„Za rok už mal sto pracovníkov, teraz ich má 28-tisíc,“ hovorí Mária, ktorá vo Wattense žije so svojím rakúskym manželom.

mickey.jpg

Firmu preslávili rôzne figúrky a rozprávkové postavičky z krištáľu, ktoré sa dajú kúpiť v obchode.

Obchodná značka

Mestečko so 7500 obyvateľmi z krištáľu žije. Je tu fabrika s troma tisíckami zamestnancov a múzeum, ktoré od jeho vzniku v roku 1995 navštívilo jedenásť miliónov turistov. Múzeum, kde zaplatíte vstupné 11 eur, je otvorené každý deň aj na Vianoce a Nový rok.

„Kedysi chodili hlavne Američania, teraz vedú Číňania, Kórejčania, Indovia či turisti zo Saudskej Arábie a, samozrejme, solventní Rusi,“ hovorí Mária.

Turisti nechodia len pre múzeum, vo Wattense je aj najväčší obchod s originálnymi šperkami Swarovski, ale aj s drahými, ale kvalitnými ďalekohľadmi, pre ktoré sem chodia nadšenci zo Spojených štátov. Z ceny vstupného môžete v obchode dve eurá použiť na nákup.

Vedľa obchodu je lóža pre VIP, výhradne pre členov Swarovského klubu. Tí majú vstup do múzea zadarmo, dostanú k tomu kávu a malé občerstvenie a môžu si kúpiť známe figúrky, ktorých už vo firme vymysleli viac ako 200.

Mária Kamenschek pre rodinu Swarovských robí rada. Hovorí, že sa jej nikde nepracovalo tak dobre ako práve vo Wattense.

„Rodina sa k zamestnancom správa veľmi dobre a nikomu tu neprekáža, že ste cudzinec, naopak, tu je to výhoda,“ hovorí, keď sa zdraví s kolegyňami z Bulharska či z Ruska. V múzeu Swarowski pracujú ľudia z 33 krajín sveta. Tak, aby mal každý turista sprievodcu v rodnej reči.

Swarovski a nacisti

Mária hovorí, že kamkoľvek s manželom vycestujú a povedia, že sú z Tirolska, hneď s tým každý spojí šperky Swarovski. Lustre tejto firmy nájdete v ruskom Kremli, ozdoby na vianonočnom stromčeku v americkom Rockefellerovom centre, ale aj na pupku Britney Spearsovej.

Pre Rakúsko je to obchodná značka známa po celom svete. A využívajú ju aj rakúski diplomati.

„Často som Swarovských používala ako príklad úspešnej medzinárodnej firmy, ktorá robí skvelé meno malému Rakúsku. Ako vysoko kvalifikovaná a špecializovaná firma je jednou z mnohých, hoci menších skvelých rakúskych firiem. Ďalej nie je netypické, že rodina Swarovských pochádza z dnešnej Českej republiky. Toto medzinárodné pozadie mnohých dnešných Rakúšanov je dôležitou súčasťou našej identity,“ hovorí Gabriele Matznerová-Holzerová, dlhoročná diplomatka, ktorá spôsobila v Moskve, New Yorku, Londýne a v rokoch 1997 až 2001 aj v Bratislave.

O Swarovských nehovorí len v dobrom. „Netreba zabúdať, že niektorí členovia rodiny Swarovských sympatizovali a spolupracovali s nacistami, čo sa ešte ako súčasť histórie spracováva. Aj to je časť našej histórie,“ dodáva.

babika.jpg

Súkromie nie je verejné

Firma Swarovski je jediná z firiem v Tirolsku, ktorá až do roka 2011 nedovolila nahliadnuť do archívov firmy a spracovať úzku spoluprácu s nacistickou NSDAP, na ktorej dobre zarobila.

Podľa rakúskeho historika Horsta Schreibera, ktorý sa venuje obdobiu nacizmu, bolo členmi NSDAP päť príslušníkov rodiny Swarovských vrátane vtedajšieho šéfa firmy Alfreda Swarovského, ktorý viedol aj hospodársku komoru v Tirolsku.

Firma v čase vojny exportovala do celého sveta vrátane Spojených štátov a mala miliónové zisky.

V múzeu vo Wattense sa o tejto kapitole rodiny Swarovských nedozviete nič ani o tom, ako dnes žije piata generácia, ktorá firmu vedie. Krištáľový svet jednej z najbohatších rakúskych rodín je dobre utajený.

Sprievodkyne v múzeu a zamestnanci o súkromí rodiny hovoriť nesmú. „Vždy radi a podrobne informujeme o veľkom svete produktov Swarovski. Súkromný život rodiny a jej členov verejný nie je,“ hovorí Marion Plattnerová z firmy Swarovski.

Novinár Christoph Thanei vie prečo. „Rodina mala vždy dobrý imidž, až kým si Fiona nezobrala za manžela bývalého ministra financií Karla-Heinza Grassera zo strany Slobodných ešte za éry Jörga Haidera,“ hovorí.

Grassera dodnes vyšetrujú za korupciu a zneužitie verejnej funkcie. Úrady idú po ňom a jeho manželke tak nekompromisne, že už opustili Viedeň a radi by obaja opustili aj Rakúsko. Keby mohli.

Pomáha turizmu

Vo Wattense či v Tirolsku Swarovských chvália. Je to firma, ktorá dáva prácu a pomáha miestnemu turistickému ruchu pritiahnuť do Tirolska návštevníkov z celého sveta. Ako miesto, ktoré musíte počas dovolenky vidieť, ho majú uvedené aj v hoteli v Berwangu, ktorý je od múzea vzdialený asi sto kilometrov.

„Keď som pred dvoma rokmi hotel kupoval, rozhodovali dve veci: idylické miesto, čo Berwang je, a blízkosť atrakcií. Krišťálový svet Swarovski určite takou atrakciou je,“ hovorí Peter Witt, nemecký podnikateľ, ktorý sa po dlhoročnom pôsobení v Spojených štátoch usadil v tirolskom Berwangu a návštevu Krištáľového sveta odporúča vždy, keď počasie nepraje túram do nádherných tirolských Álp.

Vtedy dostane prednosť trblietavý svet dobre utajenej rodiny Swarovských.

muzeum.jpg

Múzeum zvonku chráni obor z tirolskej bájky.

Firmu vedie nová generácia Swarovských

Úspešnú firmu vedie štvrtá a piata generácia. Najhoršie meno jej robí Fiona Swarovski.

mar.jpgMarkus Langes-Swarovski (39),
pravnuk zakladateľa firmy Daniela Swarovského, prebral ako 28-ročný vedenie firmy po svojom otcovi, dlhoročnom úspešnom šéfovi firmy Gernotovi. Vyštudoval umenie a reklamu v Mníchove, vo firme prešiel všetkými pozíciami, aby sa pripravil na prevzatie firmy. Charizmatický muž sa vyjadruje zásadne k záležitostiam firmy a biznisu, o jeho súkromí sa veľa nevie. Minulý rok sa potichu znova oženil, keď si zobral rakúsku topmodelku Juliu Ronacher. Ženatý bol predtým dvakrát, dvakrát si zobral tú istú ženu, Nemku Caroline, s ktorou má dve deti.

fiona.jpgFiona Swarovski (48),
krištáľová princezná zdedila po svojej matke Marine Giori (sestre Gernota) 13 percent majetku firmy, čo je druhý najväčší podiel. Talianske médiá ju volajú La Fiona a z klanu Swarovských je najčastejšie na titulných stranách európskych bulvárov pre nákladný životný štýl. Podnikateľka a módna návrhárka má tri štátne občianstva a hovorí piatimi jazykmi, ale vnímajú ju ako čiernu ovcu rodiny. Po dvoch talianskych manželstvách si vzala bývalého ministra financií Karla-Heinza Grassera. V časoch, keď ako minister financií zavádzal v Rakúsku úsporné opatrenia, chodieval s Fionou na drahé nákupy do New Yorku. Fiona má štyri deti. Minulý rok zorganizovala prvý charitatívny bál pre zvieratá.

nadja.jpgNadja Swarovski (43),
prvá žena v úzkom vedení firmy, vyrastala v Európe, študovala v Spojených štátoch umenie, jazyky, marketing a gemológiu (veda o drahých kameňoch). Vo firme má na starosti módne kolekcie, kolekcie šperkov a nábytku. Opakuje, že do vedenia firmy patrí, keďže 88 percent klientov firmy Swarovski sú ženy. Nadja žije v Londýne, má tri deti. Keď sa jej opýtajú na Fionu Swarovski či škandály rodiny v médiách, hovorí, že v Londýne sú celkom iné titulky novín.

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 5. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 6. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 7. Kam do tepla v januári?
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 9. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 10. Divoký Island: cesta ostrovom ľadu a ohňa
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Alarica – new business project in the market of shoes
 3. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 7. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 8. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 9. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 10. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 9 382
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 6 548
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 5 153
 4. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 4 045
 5. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 3 426
 6. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 3 285
 7. Kam do tepla v januári? 2 288
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 996
 9. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 895
 10. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 153

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Verejný nepriateľ Soros. Ako Orbán decimuje kritikov a ničí mimovládky

Maďarský premiér si spravil agendu z útokov na migrantov, médiá aj zahraničné organizácie. Vzoprieť sa mu vie málokto.

KOMENTÁRE

Maďari sa už inak ako smiechom brániť nevedia

Antiorbánovský front sa ocitol v situácii, keď vysvetľovanie stratilo význam.

KOMENTÁRE

Milujeme Slovensko

Vieme, že na to máme vo všetkých možných disciplínach.

Neprehliadnite tiež

Pakistanská tajná služba prikázala zatvoriť pobočku Slobodnej Európy

Rozhodnutie môže súvisieť s diplomatickou roztržkou medzi Pakistanom a USA.

Pri prestrelke v centre Odesy zahynul proruský aktivista

Guľky mali zasiahnuť aj náhodného okoloidúceho a taxikára.

V Thajsku zadržali Pakistanca, ktorého falšované pasy využívali aj islamisti

Muž sa obchodovaniu s falšovanými cestovnými dokladmi venoval asi desať rokov.

Pred parlamentom v Budapešti demonštrovali nespokojní študenti

Pred sebou majú dva možné scenáre ďalšieho vývoja.

Kalifornský záliv zasiahlo zemetrasenie, obete zatiaľ nehlásia

Obyvatelia pobrežia zálivu sú na časté zemetrasenia zvyknutí.