Washington/Kuvajt/Dubaj 9. októbra (TASR) - Dvaja Kuvajťania, ktorí v utorok zabili amerického vojaka a ďalšieho zranili, patrili údajne k teroristickej organizácii al-Káida.
Podľa americkej televízie CNN to dnes potvrdili oficiálne miesta vo Washingtone. Nie je však jasné, či obaja muži konali na priamy rozkaz organizácie, alebo na vlastnú päsť. Podľa ďalších informácií majú útočníci príbuzných väznených na americkej základni Guantánamo na Kube.
Americká vláda oficiálne nepotvrdila predpoklady o tom, že Kuvajťania patrili k al-Káide. Prezidentov hovorca Ari Fleischer uviedol, že táto možnosť sa vyšetruje. "Nevylučujeme prepojenie na al-Káidu," vyhlásil Fleischer.
Incident sa odohral pri manévroch amerického námorníctva na ostrove Failaka, vzdialenom asi 20 kilometrov od kuvajtského pobrežia.
Dvaja muži, ktorých kuvajtské ministerstvo vnútra identifikovalo ako Anasa Ahmada Ibrahima al-Kandárího (21) a Džásima Mubaraka al-Hadžrího (26) zaútočili v civilnom aute na amerických vojakov. Tí opätovali paľbu a zabili útočníkov.
"Hlas Usámu bin Ládina zobudil spiacu bunku," napísal kuvajtský denník al-Watan, podľa ktorého sa útočníci rozhodli na výzvu hľadaného teroristického vodcu pre samovražedný útok.
Aj noviny al-Rai al-Am, odvolávajúc na informácie z radov tajných služieb, tvrdia, že dvaja Kuvajťania mali kontakty s al-Káidou. Obaja mladíci navštevovali mešitu v Kuvajte, kde piatkovú bohoslužbu riadil kuvajtský hovorca al-Káidy Sulejman Abu Ghajs.
Starší z páchateľov al-Hadžrí, pracovník ministerstva pre ťažbu ropy, bojoval v Afganistane a Bosne. Mladší útočník al-Kandárí chcel podľa slov jeho brata pomstiť masaker na Palestínčanoch.
Podľa denníka al-Kabas boli obaja muži členmi islamistickej extrémistickej skupiny, ktorá má blízke kontakty s al-Káidou. V podobnom duchu sa vyjadril aj veliteľ kuvajtskej armády Ali al-Mumen, ktorý údajne uviedol, že "známi páchatelia dôkladne pripravili útok na jednotku americkej námornej pechoty".
Kuvajtské úrady dnes zadržali niekoľko osôb podozrivých z poskytovania pomoci obom útočníkom. Ako informovalo kuvajtské ministerstvo zahraničných vecí, polícia zadržala niekoľko skupín, vrátane osôb, ktoré podporovali útočníkov. Presný počet zadržaných nie je známy.
Námorníctvo Spojených štátov začalo 1. októbra na Failake dvojtýždňové manévre spolu s kuvajtskými jednotkami pod názvom Eager Mace 2002. Americká pechota okrem toho cvičí v blízkosti hraníc s Irakom.
V Kuvajte sa nachádza v súčasnosti okolo 10.000 príslušníkov ozbrojených síl USA. Pentagón opakovane uviedol, že manévre sú dlhodobo plánované a nemajú nič spoločné s možným vojenským útokom proti Iraku.
Spojené štáty a Británia obviňujú Irak z vývoja jadrových, chemických a biologických zbraní a vyzývajú na prijatie rezolúcie v Bezpečnostnej rade OSN, požadujúcej povolenie inšpekcií irackých vojenských zariadení.