WELLINGTON. Na Novom Zélande sú od pondelka povolené sobáše osôb rovnakého pohlavia.
Ostrovná krajina je prvou v ázijsko-tichomorskom regióne a 14. na svete, ktorá takéto zväzky legalizovala, informovala BBC.
Podľa ministerstva vnútra sa má v pondelok v pláne vziať 31 párov rovnakého pohlavia.
Zo stránky ministerstva si záujemcovia v minulom týždni stiahli 977 formulárov, bez ktorých nie je možné uzatvoriť homosexuálne manželstvo.
Svadby sa konajú i na netradičných miestach. Na palube lietadla spoločnosti Air New Zealand vo výške desať kilometrov medzi Queenstownom a Aucklandom si "áno" povedali Lynley Bendali a Ally Wanikau. Obe ženy vyhrali túto možnosť v súťaži organizovanej aerolíniami.
Novozélandský parlament schválil homosexuálne manželstvá v apríli tohto roka pomerom hlasov 77 ku 44.
Krok vyvolal nesúhlas kresťanských záujmových skupín.
Anglikánska cirkev vyzvala svojich duchovných, aby nevykonávali takéto sobáše do konania budúcoročnej generálnej synody.