KÁHIRA, TEL AVIV. Nielen Egypťania sú rozdelení v názore na to, kto má v krvavom spore medzi generálmi a Moslimským bratstvom „pravdu“.
Rozdelený je aj moslimský svet. Jednotlivé vlády vyjadrujú podporu jednej alebo druhej strane podľa toho, ako im to káže ich vnútropolitická situácia a širšia agenda.
Ide o podobu vládyVšetci totiž vedia, že to, čo sa deje v Egypte, nie je len jeho problém.
„Boj vnútri Egypta nie je jednoducho o islamistoch proti sekulárnym, ide o regionálny problém. Ide o to, aká forma vlády má šancu uspieť,“ napísal na komentárovej strane New York Times Ed Husain z americkej Rady pre zahraničné vzťahy.
Udalosti v Egypte krajiny nielen monitorujú, ale sa ich snažia aj ovplyvniť. Turecko či Irán, ktoré sa napríklad nezhodujú v názore na to, či by mal sýrsky diktátor Bašar Assad odísť, sa postavili na stranu demonštrantov.
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, ktorý sa pokúša o pomerne asertívnu zahraničnú politiku, vyzýva medzinárodné spoločenstvo na akciu a hovorí o falošnosti Západu. Ten podľa Erdogana necháva „ľud“ na kolenách.
On sám nemá žiadny dôvod podporovať vládu generálov. Má islamistické korene a robí všetko preto, aby oslabil vplyv politicky silnej tureckej armády. Ani v Teheráne nechcú vládu generálov, inokedy chabé vzťahy s Egyptom počas krátkej vlády islamistického prezidenta Muhammáda Mursího rozkvitali.
Kým Turci, Iránci, ale napríklad aj Katar (jediná výnimka spomedzi štátov v okolí Perzského zálivu) protivládnych Egypťanov podporujú slovne, Saudská Arábia a ďalšie štáty zo zálivu generálov finančne dotujú.
Veľa sa hovorí o tom, že Egypt môže prísť o americkú vojenskú pomoc v hodnote 1,2 miliardy dolárov. Štáty zálivu však už sľúbili napumpovať do krajiny asi desaťnásobne viac.
Hlavne Saudská Arábia vidí v Egypte hrozbu aj pre svoju vládu, lebo Moslimské bratstvo sa ukázalo ako sila, ktorá vie zburcovať davy a presadzovať svoje záujmy. Vlády tvrdo potláčajúce islamistov tak dostali jasný odkaz.
Blízky východ je v najhoršom chaose, čo pamäť siaha, myslí si Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
PragmaticiMotívy moslimských štátov na podporu generálov či islamistov majú len málo spoločné so skutočným záujmom vybudovať v Egypte demokraciu či krajinu, kde sa medzi sebou nevraždia jej obyvatelia. Sú jasne pragmatické a sebecké.
Navyše krviprelievanie v Egypte odvádza pozornosť od výčinov Asada, antidemokratických snáh Erdogana, potlačovania disidentov v Bahrajne či v Saudskej Arábii, či marenia snáh iránskeho prezidenta o vymenovanie čo i len trochu „liberálnejšich“ členov jeho novej vlády.